Pénzcentrum • 2009. december 1. 16:02
A transzparencia jegyében tegnap közzétették az angol Premier League csapatai által a játékos-ügynököknek kifizetett jutalékok listáját. A húsz élvonalbeli csapat összesen közel 70,7 millió fontot (21,2 milliárd forintot) csengetett az ügynököknek. A legtöbbet játékosokért fizető Manchester City kasszáját 27 és félszer annyi jutalék terhelte, mint az újonc - ebben a tekintetben sereghajtó, egyébként 14. - Burnley büdzséjét.
Az arab tulajdonosokkal rendelkező Manchester City körülbelül 100 millió fontot (30 milliárd forintot) költött új játékosokra. Olyan futballisták érkeztek Mark Huhges csapatához, mint Emmanuel Adebayor, Carlos Tevez, Gareth Barry, Roque Santa Cruz, Joleon Lescott, Nigel de Jong, Kolo Toure, vagy Shay Given. A klub összesen több mint 12,8 millió fontot (3,8 milliárd forintot) fizetett ki az ügynököknek, mely összeg a húsz élvonalbeli csapat által kifizetett közvetítői díjak 18,21 %-át teszi ki.
A City által elköltött rengeteg pénz egyelőre nem mutatkozik meg a tabellán, a kisebbik manchesteri csapat a hetedik pozíciót foglalja el öt győzelemmel, hét döntetlennek, habár - a bajnokságban egyedülálló módon - csak egy alkalommal hagyták el pont nélkül a pályát.
Őket követi a Chelsea 9,5 millió fonttal (2,8 milliárd forinttal), valamint a Debrecen Bajnokok Ligája ellenfele, a Liverpool 6,6 millió fonttal (2 milliárd forinttal). Érdekes, hogy a Manchester United a vizsgált időszakban mindössze másfél millió fontot csengetett az ügynököknek, ami a 15. helyre volt elegendő.
A vizsgált 12 hónapban összesen 803 szerződés köttetett a Premier League-ben, a játékos-ügynökök hetente átlagosan 1,36 millió fontot (400 millió forintot) vágtak zsebre. Három csapat - a Birmingham, a Stoke City és a Burnley - kevesebb mint egymillió fontot költött ügynöki jutalékokra a vizsgált időszakban.