A G20 országok együttes hazai össztermékének (GDP) növekedése a második negyedévben 0,7 százalékra lassult az előző negyedévhez viszonyítva az első negyedévi 1 százalék után.
Gyorsan reagáltak a bankok az európai pénzügyminiszterek G20 csúcstalálkozón felvetett javaslatára, miszerint szigorú szabályok szerint kellene limitálni a banki vezetők bónuszait. A bankárok szerint nem az ő jutalmuk a bűnös a pénzügyi válság kirobbanásáért.
A banki vezetők jutalmazási rendszere azután került az érdeklődés középpontjába, hogy szakértők szerint ez okolható az extrém kockázatvállalásokért, és így közvetve a pénzügyi válság kirobbanásáért, hiszen amíg a nagy profitokat a bankárok zsebelték be, addig a hatalmas veszteségeket már az országok, vagyis az adófizetők viselték.
A "bűnbakok" persze másképp látják a helyzetet: szerintük ugyanis a bónuszok körüli mizéria a politikusok taktikázása, hogy eltereljék magukról a figyelmet. A bankárok szerint ugyanis a kormányok is felelősek a rendkívüli likviditásbőség kialakulása, de leginkább a szabályozási környezet hiányosságai miatt. A magas fizetések, illetve jutalmak hangoztatásra ráadásul kitűnő populista érvelés, amit a köznép könnyen bevesz.
Ráadásul ha végignézzük azoknak a bankoknak a jutalmazási rendszerén, melyek jórészt állami kézbe kerültek a mentőcsomagok után - például a Citigroup, vagy a Royal Bank of Scotland - mostanra a legmagasabb bónuszokat fizető bankok közé tartoznak, így próbálnak meg ugyanis tehetséges szakembereket toborozni, hogy mielőbb vissza tudják fizetni a kormányzati hiteleket.
A bankárok érvelése között szerepel az is, hogy a válságot nem a bónuszok túlzott mértéke, illetve túlzott kockázatvállalásuk okozta, hanem a rendkívül olcsó hitelek, ami súlyos eladósodáshoz, de az ingatlanárak elszabadulásához is vezetett.
Egy keddi bankárkonferencián, Frankfurtban Urs Rohner, a Credit Suisse igazgatója azt hangoztatta, hogy bankja már változtatott a jutalmazási rendszeren, és a pénzbeli jutalmakon is faragtak, helyette főként saját részvények formájában kompenzálnák bankáraikat, ezzel is érdekeltté téve őket a hosszabb távú eredmények elérésében - írja a New York Times.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ugyanakkor az európai pénzügyminiszterek közös állásfoglalásával nem ért egyet, szerinte ugyanis a bónuszok törvényi szabályozása hátrányos helyzetbe hozza az érintett bankokat a többi pénzintézettel szemben a tehetséges munkavállalók toborzásában.
Ráadásul ha bónusz formájában nem is, de más úton módon úgyis találnának kibúvót a magasabb fizetések megakadályzása alól, egyéb kompenzáció, például lakástámogatás formájában.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.