Pénzcentrum • 2009. augusztus 31. 16:24
Az utóbbi egy évben tele voltak a hírek a pénzügyi összeomlás személyes tragédiáival, elvesztett vagyonokról, értéktelen életbiztosításokról és fabatkát sem érő nyugdíjmegtakarításokról jöttek a híradások. A legkeményebbek azonban nem a vagyonukat, hanem a saját bőrüket viszik vásárra nap, mint nap.
2) Favágók
3) Pilóták
4) Fémipari munkások
5) Mezőgazdasági dolgozók
6) Szemetesek
7) Tetőfedők
8) Elektromos szerelők
9) Kamionosok
10) Taxisok
Aki szokta nézni az ismeretterjesztő tévécsatornák adását, valószínűleg nem lepődik meg a Forbes magazin felmérésének eredményén: 2008-ban (is) a halászok munkája volt a legveszélyesebb. A 39 ezer bejegyzett munkásra 50 halálos baleset jutott, ami 100 000 teljes időben dolgozó halászra vetítve 128,9 halálesetet jelent évente. A tengeri viharok, a kiszámíthatatlan időjárás és a mentőalakulatoktól való elszigeteltség komoly áldozatokat követel a szakma dolgozóitól, nem véletlen, hogy az ismeretterjesztő csatornák is szívesen riogatják nézőiket a tengeri munkások hétköznapjaival.
A második, illetve harmadik helyen a favágók, illetve a repülőgép- és helikopterpilóták állnak. Előzőek esetében 115, utóbbiaknál 72 haláleset jutott minden dolgozóra. Összesen egyébként tavaly 5 071 halálos munkahelyi baleset történt, ami 7,6 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban és 13 százalékkal kevesebb, mint 2006-ban, ami akkor öt éves csúcsnak számított.
A leggyakoribb haláleset egyébként a közlekedéssel és fuvarozással kapcsolatos, az összes haláleset 40,5 százaléka történt emiatt. A magas dolgozói létszám miatt azonban arányaiban nincsenek akkora veszélyben a fuvarosok, legyen szó áru- vagy személyszállításról.
Nem úgy az építkezésen dolgozók, akik körében ugyan csak 9,6 százalék volt 100 ezer dolgozóra vetítve a halálos balesetek száma, mégis az összes fatalitás 19,1 százaléka volt az ágazathoz kapcsolható.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Bár az összes munkaóra 57 százaléka kapcsolható csak a férfiakhoz, mégis körükből került ki az összes halálos baleseti áldozat 92,7 százaléka.