Az alkalmi munkavállalás körüli visszaélések miatt már több mint egy éve folyik a rendszer átalakítását célzó jogalkotás. Az új, januártól hatályos szabályozás - ha a parlament is megszavazza - szakít az alkalmi munka korábbi koncepciójával.
A legnagyobb agrármunkáltatókat képviselő Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) véleménye szerint például továbbra is értelmezhetetlen az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvénytervezetben az idénymunka kapcsán a Munka törvénykönyvének szabadságkiadásra vonatkozó passzusait számon kérni. Fontosnak tartották azt is, hogy rugalmasabb legyen az agrárszektorban a bejelentés idejével kapcsolatos kötelezettség; végül sikerült elérniük, hogy az idénymunkáknál telefonon is bejelenthessék, hányan dolgoznak az adott napon, illetve hogy a munkakezdet után két órával még korrigálhassák az adatokat, ha a bejelentetthez képest változik a megjelent dolgozók száma.
Az új, januártól hatályos szabályozás - ha a parlament is megszavazza - szakít az alkalmi munka korábbi koncepciójával: elsősorban a foglalkoztatás rugalmasabbá tételére koncentrál, egyszerűsítve az adminisztrációt - a munkavállalók bejelentési kötelezettségét, illetve a járulékfizetés módját -, miközben elveti a korábbi járulékfizetési kedvezményeket. Vagyis a közteherjegyes rendszer megszüntetésével megdrágítja az alkalmankénti munkavégzést.
A korábbi elképzelésekkel szemben az új törvény szektorsemleges lenne, vagyis megmaradna például a vendéglátásban az alkalmi foglalkoztatás lehetősége. Minden egyszerű foglalkoztatási jogviszonyt elektronikusan kell majd bejelenteni az adóhatóságnál, ez alól csak a háztartási, illetve társasházi dolgozókat és a mezőgazdasági idénymunkásokat foglalkoztatók mentesülnek. Ők a kormányzati ügyfél-tájékoztató központ e célra létrehozandó telefonos ügyfélszolgálatán is teljesíthetik kötelezettségüket.
A tervezet rendelkezik az alkalmi munkavállalói könyvek és a forgalomban lévő közteherjegyek bevonásáról és megsemmisítéséről is. A munkaügyi tárca tájékoztatása szerint a kormány még a tavaszi ülésszakban beterjesztené az országgyűlés elé a tervezetet, és abban bíznak, hogy az őszi ülésszakban el is fogadják a képviselők.

Életveszélyes munkahelyek Magyarországon: itt történik a legtöbb baleset, egyre aggasztóbb a helyzet
Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


