Bebetonozták a cégvezetőket

Világgazdaság2009. május 14. 09:17

A globális válság ellenére alig érzékelhetően emelkedett csak tavaly a személycserék száma a világ nagyvállalatainak vezérigazgatói posztjain - derül ki a Booz & Co. tanácsadó cég felméréséből.

A legszembeötlőbb az, hogy a minimális globális növekedésen belül a válság kirobbantóinak tekintett észak-amerikai és európai cégek esetében enyhe, rendre 0,5 és 1,9 százalékpontos csökkenés volt tapasztalható a vezetői személycserékben, amelyek aránya így 14,8 és 15,1 százalékra süllyedt tavaly.

A szektorális megoszlás tekintetében érthető módon a válság kirobbanásában kulcsszerepet játszó pénzügyi ágazat szereplőinél nőtt radikálisan az elbocsátások száma már 2008-ban, de az azóta eltelt öt hónapban is egymást érték a vezető társaságok - mint például a holland ING vagy a rekordveszteséget produkáló Royal Bank of Scotland - vezérigazgatóinak a távozásáról szóló hírek. Szintén az átlagosnál érzékenyebben érintette a recesszió a mélybe zuhanó olajárak miatt sújtott energiacégek vezető posztjait, míg például a válságra kevésbé érzékeny közműszolgáltatók körében még jelentősen csökkent is az elbocsátások száma.

A tanulmány készítői szerint az átmeneti lojalitás sok esetben annak az eredménye, hogy az igazgatótanácsok nem kívánják hirtelen személycserékkel növelni a válság miatt amúgy is jellemző bizonytalanságot. A gazdasági helyzet normalizálódásával együtt viszont arra is lehet számítani, hogy több bátorságuk lesz radikálisabb személyügyi következtetések levonásához a múltban elkövetett vezetői hibák számbavételekor.

A hazai adatok a külföldieknél már most egyértelműbben negatív tendenciát látszanak felrajzolni. Legyen szó első számú vezetői posztról vagy középvezetőkről, Magyarországon az elbocsátások, az állásvesztések száma tavaly ősz óta folyamatosan emelkedik - fogalmazott lapunknak Lukács Zsolt, a Telkes Tanácsadó Zrt. ügyvezető partnere.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A válság azonban sok esetben alibi, amikor egy korábbi, esetleg régóta húzódó probléma miatt kényszerül távozni az adott vezető. Juhos Andrea, a DBM Magyarország ügyvezetője szerint a krízis emellett sok esetben katalizátor is, ha egy vezetővel kapcsolatban teljesítménygondok merülnek fel, a cégek most nem toleránsak, a problémás főnöknek mennie kell. Az utcára kerülő menedzsereknek pedig nincs könnyű dolguk: egy első számú vezetőnek, aki nem akarja lejjebb adni, s szintén topvezetőként akar elhelyezkedni, akár egy-másfél évet is várnia kell. Ez korábban átlagosan négy-hat hónap volt. A középvezetőknek egy kicsit könnyebb dolguk van, átlagosan hat hónap kell ahhoz, hogy újra munkába álljanak.

Címkék: