Az elmúlt években túlcentralizálttá és bürokratikussá vált az oktatási rendszer -vélik angol szakértők. Az iskolák több pénzt és energiát fordítanak a folyamatosan változó rendszer szabályainak betartására, mint a gyereknevelésre. Ezért sokan gondolják úgy, hogy a Tesco- hoz hasonló menedzsment módszerekkel kellene működniük a tanintézményeknek is.
John Dunford, az Iskolai Vezetők Szövetségének főtitkára a napokban egy konferencián elmondta: egy átlagos brit oktatási intézménynek az elmúlt évben több mint 80 új rendelkezéssel kellett szembesülnie, mindegyik betartására jogszabály kötelezte őket. A főtitkár ironikusnak nevezte, hogy a kormány hangzatos jelszavai szerint az iskoláknak sokszínűséget kell tükrözniük, miközben szinte teljesen ellehetetlenítik őket a bürokratikus szabályozások.
Ezért azt javasolja az oktatással foglalkozó politikusoknak, próbáljanak meg úgy tekinteni az oktatási rendszerre, mint a Tesco menedzsment modelljére: az igazgatók legyenek az üzletvezetők, a tanárok az árufeltöltők, az iskolák gazdasági vezetői pedig legyenek a pénztárosok.
A főtitkár szerint a menedzsment tanácsadók modelljei beváltak a gazdasági életben, a legnagyobb cégeknél - miért ne működhetnének a brit iskolák szintjén is. Úgy véli, ha a nagy üzletláncok legalacsonyabban képzett dolgozói is hatékonyan be tudnak illeszkedni a vállalati struktúrába, a diplomás tanárok és iskolai dolgozók is képesek lehetnének erre. A cél pedig egyfajta versenyhelyzet kialakítása az iskolákban, a dolgozók és a tanulók között egyaránt. Az üzleti modellek átvétele szerinte jelentősen csökkentené a bürokratikus költségeket és a jogszabályok betartására fordított energiát.
Dunford szavai egybecsengenek azzal a kormányzati elképzeléssel, amely szerint a munka nélkül maradt bankárok és üzleti szakemberek állást találhatnának az oktatásban. Az elképzeléstől azt várják, hogy a korábban a versenyszférában dolgozó szakemberek újfajta látásmódot visznek majd az iskolákba, amivel jobban fel tudják készíteni a tanulókat későbbi munkájukra, és a hétköznapi kihívásokra is.

Életveszélyes munkahelyek Magyarországon: itt történik a legtöbb baleset, egyre aggasztóbb a helyzet
Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


