Halálesetek ezrei köthetőek a Wittenoom-ban található azbeszt bányához. Kérdéses, hogy a megmaradt 8 lakó, miért marad ahol van, miért nem költözik egy kevésbé veszélyes helyre...
A korábbi gyönyörű környezet, az okkersárga és zöld minden árnyalatában pompázó városka mára a hatóságok szerint is Ausztrália legmérgezőbb helye. Veszély leselkedik az utakból, az épületekből, de még a levegőből is az ott élőkre, miután évtizedeken keresztül bányásztak azbesztet a helyi bányában. Annak ellenére, hogy a kitermelés már a 60-as években befejeződött, a város még ma is az ország ipari katasztrófájának mondható.
A kitermelt azbesztet építkezésekhez használták fel mind Ausztráliában, mind számos külföldi országban, ezzel ezrek idő előtti halálát okozva. Ma a kormány azon igyekszik, hogy Wittenoom-ot "letörölje a térképről". Évek óta győzködik az itt lakókat, hogy hagyják el a várost, 2006-ban elvágták az áram és vízellátást és tavaly hivatalosan megszüntették a várost, így ma már elvileg nem létezik. Ennek ellenére 8 lakos továbbra is tiltakozik az ellen, hogy elköltözzön, nem akarják elhagyni az otthonaikat, mivel nincs hova menniük.
A kormány komolyabb lépéseket is fontolgat az ott lakók kitelepítésére, mivel egy tavaly készített tanulmány szerint a hely egészségügyi kockázata még mindig hihetetlenül magas. Még a turisták is közepes veszélynek vannak kitéve, ha a városba érkeznek, de különösen veszélyes, ha még a szurdokot is meglátogatják.
Az azbesztkorszakban, vagyis 1943 és 1966 között 20 ezer volt a város lakossága. Nagyrészük a bányában vagy a feldolgozóüzemben dolgozott, természetesen nem viseltek semmilyen védőruhát, védőfelszerelést. A helyzet annyira rossz volt, hogy nem csak a bányászok haltak meg vagy fognak hamarosan meghalni, hanem a ruháikat mosó feleségeik, vagy a bányából származó salakon játszó gyerekeik is. Eddig összesen 2 ezren haltak meg az azbeszt okozta betegségekben és várhatóan további 5 ezer korábbi lakos is erre a sorsra fog jutni.
A leggyakoribb halálokok a rosszindulatú mellhártyadaganatok voltak, de más rákbetegségek is gyakran fordultak elő, amelyek az azbeszthez köthetőek. Ezen betegségek előfordulása a világon itt a legmagasabb. A kormány így fertőzött zónának nyilvánította, és már a térképen sem lehet megtalálni a város helyét, egy javaslatot viszont igen, miszerint mindenki kerülje el, aki teheti.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Bár a lakosok továbbra is fizetik az adókat, semmilyen közszolgáltatást nem kapnak cserébe, sőt, az állami dolgozóknak, mint a rendőrök, a tűzoltók, vagy az orvosok, tilos a körzetbe lépniük. A legközelebbi posta 10 mérföldre van, a legközelebbi orvos pedig 25-re. A bánya bezárása után a lakosok sokáig a szurokba érkező turistákból éltek, de mára ezt is megtiltotta a kormány, így már csak idő kérdése, hogy mikor költöztetik ki a maradék 8 lakost a legmérgezőbb városból.
A képek forrása: Independent.co.uk
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.