1 °C Budapest

Francia munkavállalás: eddig sem kerestük, ezután sem érdemes?

Pénzcentrum
2008. július 21. 05:55

A franciák már várnak minket 2008. július 1-jétől Franciaország is megnyitotta munkaerőpiacát a 2004. május 1-én csatlakozott tagállamok munkavállalói előtt, így a magyar állampolgárok is munkavállalási engedély nélkül vállalhatnak munkát Franciaországban. A külföldön szerencsét próbálók többségét azonban eddig sem vonzotta annyira Franciaország, különösen a vendékmunásokat nem. Ez elsősorban talán annak tudható be, hogy meglehetősen kevesen beszélnek hazánkban franciául, de az ottani magas megélhetési költségek sem teszik túl vonzóvá az egyébként turisztikailag ellenállhatatlan országot.

A munkaerőpiac feloldása mellett hatályban maradt a magyar és francia kormányok közötti, szakmai gyakornokok cseréjéről szóló egyezmény, mely lehetővé teszi, hogy az egyezményben foglalt feltételek alapján a magyar állampolgárok szakmai, nyelvi továbbképzési céllal, általában egy éven keresztül munkát vállalhassanak Franciaországban.

Természetesen Franciaországban sem könnyű munkát találni. A munkanélküliségi ráta tavaly ugyan csökkenni tudott, de még így is 8,3 százalékos volt 2007 végén, ami 1,3 százalékponttal magasabb, mint az EU-15 átlaga, és 2,7 százalékponttal az OECD átalag felett van. A munkaképes korú lakosság 64,4 százaléka rendelkezett tavaly év végén állással, ami azért még mindig magasabb, mint hazánkban, ahol a 60 százalékot sem érte el. Ugyanakkor a fiatalok munkakeresése ott sem könnyű, a 15-24 éves korosztály 20 százaléka munkanélküliként tengeti napjait.

Ennek ismeretében tehát szerencsésebb még itthonról megkezdeni a keresgélést internetes álláskereső oldalakon, vagy a hazai és francia munkaügyi szolgálatok honlapjain. Ezen kívül minden nagyobb francia városban található egy helyi foglalkoztatási hivatal (Agence Local pour l'Emploi - ALE), így ha már nekivágtunk a szerencsepróbáló útnak, ezek irodáit mindenképp érdemes felkeresni. Persze ennél is egyszerűbb, ha felregisztrálunk ezen hivatalok honlapjain (amit meg tudunk tenni, ha rendelkezünk már franciaországi bejelentett lakcímmel), hogy a nekünk megfelelő állásajánlatokról tájékoztatást küldjenek.

Ezeken kívül az Európai Foglalkoztatási Mobilitás Portálján (EURES) is rendszeresen megjelennek álláshirdetések, és tanácsot is kérhetünk munkatársaiktól külföldi munkavállalást illetően. Az oldalon a cikkírás időpontjában (2008. 07. 17.) 55 990 franciaországi állást hirdettek, a legtöbb betöltetlen állás (12663) Île-de-France körzetben található, de a dél-keleti Rhőne-Alpes és Provence-Alpes-Cőte d'Azur régiókban is több ezer munkavállalót keresnek.

A országos és regionális sajtótermékekben szintén találhatunk magunknak állást, ezeknek természetesen online változata is létezik. A legismertebbek talán a Le Monde, a Le Figaro, L´Express, vagy a Le Moniteur.

Ha már megtaláltuk az igazit...

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Franciaországban a munkaszerződést szóban és írásban is lehet kötni. A munkáltatónak azonban írásban kell tájékoztatnia a munkavállalót a munkavégzés helyéről, a szerződés megkötésének idejéről, hosszúságáról, a fizetési feltételekről, stb. Franciaországban a heti munkaidő 39 óra/hét, az OECD statisztikái szerint 2006-ban átlagosan 38 órát dolgoztak a franciák egy héten, szemben a hazai 40,3 órával. A szabadság 25-30 nap/év, a nemzeti ünnepek pedig általában 11 napot tesznek ki. A túlórákat pénzbeli juttatással, illetve szabadsággal fizetik ki.

Franciaországban - Németországtól és Ausztriától eltérően, ahol szakszervezeti megállapodások döntenek egy-egy szakma adott évi bérminimumáról - létezik dolgozói minimálbér, melynek mértéke 2008-ban 1,321 euro, vagyis hozzávetőleg 307 ezer forint. Ennek mértéke bizonyos szektorokban, az ott tevékenykedő érdekvédelmi szervezetek megállapodásai nyomán magasabb is lehet.

Persze hosszabb külföldi tartózkodás alatt balszerencsések is lehetünk, vagyis nem biztos, hogy az első munkahelyünk lesz az igazi is. Amennyiben elveszítenénk állásunkat, mindenképp jelentkezzünk a Nemzeti Foglalkoztatási Hivatalnál (Agence national pour l'emploi, ANPE), hogy jogosultak lehessünk a munkanélküliségi segélyre. Ezen kívül regisztrálni kell magunkat a francia munkanélküli segélyekkel foglalkozó illetékes hivatalnál (Assédic) is, ahol be kell mutatni az útlevelünket/személyi igazolványunkat, a társadalombiztosítást igazoló okmányt, valamint a bankszámla kivonatot. Az Assédic ezek után egy úgynevezett munkakeresői kártyát bocsát ki számunkra.

Természetesen ahhoz, hogy valaki jogosult legyen munkanélküli segélyre, számos feltételnek teljesülnie kell, például igazolnia kell, hogy az előző 22 hónapban legalább 6 hónapot dolgozott, nem saját maga hagyta ott állását, és havonta legalább egyszer be kell jelentkezni az ANPE-nál, igazolni, hogy munkát keres. Ha mindez teljesül, akkor is csak 7-23 hónapig részesülhet segélyben, melynek mértéke a korábbi bruttó munkabérétől függ.

Mennyit visz el az állam, és mennyit a közértek?

HR BLOGGER
hrdoktor  |  2024.11.20 07:42
Kevesen gondolnak rá, de sajnos a munkahelyi körülmények és tevékenységek is hozzájárulhatnak proszt...
perfekt  |  2024.11.19 15:29
A kormány 2023-ban kiadott rendeletete szerint a mérlegképes könyvelők, adótanácsadók és okleveles a...
laskainelli  |  2024.11.16 11:13
Az önismeret az alapja a fejlődésünknek és a céljaink tisztázásának, de sokunknak fejtörést okoz hog...
coachco  |  2024.11.06 21:56
Mert igenis, minden mindennel összefügg. Az olvasás a körmökkel, Nápoly Budapesttel, Máddal... [......
vezetoi-coaching  |  2024.02.12 22:30
Gondoltam, ezt elmesélem már. Gyakorlatilag kétszer megnéztem…:-))) Életemben először... Ki tudja, a...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?