A franciák már várnak minket 2008. július 1-jétől Franciaország is megnyitotta munkaerőpiacát a 2004. május 1-én csatlakozott tagállamok munkavállalói előtt, így a magyar állampolgárok is munkavállalási engedély nélkül vállalhatnak munkát Franciaországban. A külföldön szerencsét próbálók többségét azonban eddig sem vonzotta annyira Franciaország, különösen a vendékmunásokat nem. Ez elsősorban talán annak tudható be, hogy meglehetősen kevesen beszélnek hazánkban franciául, de az ottani magas megélhetési költségek sem teszik túl vonzóvá az egyébként turisztikailag ellenállhatatlan országot.
A munkaerőpiac feloldása mellett hatályban maradt a magyar és francia kormányok közötti, szakmai gyakornokok cseréjéről szóló egyezmény, mely lehetővé teszi, hogy az egyezményben foglalt feltételek alapján a magyar állampolgárok szakmai, nyelvi továbbképzési céllal, általában egy éven keresztül munkát vállalhassanak Franciaországban.
Természetesen Franciaországban sem könnyű munkát találni. A munkanélküliségi ráta tavaly ugyan csökkenni tudott, de még így is 8,3 százalékos volt 2007 végén, ami 1,3 százalékponttal magasabb, mint az EU-15 átlaga, és 2,7 százalékponttal az OECD átalag felett van. A munkaképes korú lakosság 64,4 százaléka rendelkezett tavaly év végén állással, ami azért még mindig magasabb, mint hazánkban, ahol a 60 százalékot sem érte el. Ugyanakkor a fiatalok munkakeresése ott sem könnyű, a 15-24 éves korosztály 20 százaléka munkanélküliként tengeti napjait.
Ennek ismeretében tehát szerencsésebb még itthonról megkezdeni a keresgélést internetes álláskereső oldalakon, vagy a hazai és francia munkaügyi szolgálatok honlapjain. Ezen kívül minden nagyobb francia városban található egy helyi foglalkoztatási hivatal (Agence Local pour l'Emploi - ALE), így ha már nekivágtunk a szerencsepróbáló útnak, ezek irodáit mindenképp érdemes felkeresni. Persze ennél is egyszerűbb, ha felregisztrálunk ezen hivatalok honlapjain (amit meg tudunk tenni, ha rendelkezünk már franciaországi bejelentett lakcímmel), hogy a nekünk megfelelő állásajánlatokról tájékoztatást küldjenek.
Ezeken kívül az Európai Foglalkoztatási Mobilitás Portálján (EURES) is rendszeresen megjelennek álláshirdetések, és tanácsot is kérhetünk munkatársaiktól külföldi munkavállalást illetően. Az oldalon a cikkírás időpontjában (2008. 07. 17.) 55 990 franciaországi állást hirdettek, a legtöbb betöltetlen állás (12663) Île-de-France körzetben található, de a dél-keleti Rhőne-Alpes és Provence-Alpes-Cőte d'Azur régiókban is több ezer munkavállalót keresnek.
A országos és regionális sajtótermékekben szintén találhatunk magunknak állást, ezeknek természetesen online változata is létezik. A legismertebbek talán a Le Monde, a Le Figaro, L´Express, vagy a Le Moniteur.
Ha már megtaláltuk az igazit...
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Franciaországban a munkaszerződést szóban és írásban is lehet kötni. A munkáltatónak azonban írásban kell tájékoztatnia a munkavállalót a munkavégzés helyéről, a szerződés megkötésének idejéről, hosszúságáról, a fizetési feltételekről, stb. Franciaországban a heti munkaidő 39 óra/hét, az OECD statisztikái szerint 2006-ban átlagosan 38 órát dolgoztak a franciák egy héten, szemben a hazai 40,3 órával. A szabadság 25-30 nap/év, a nemzeti ünnepek pedig általában 11 napot tesznek ki. A túlórákat pénzbeli juttatással, illetve szabadsággal fizetik ki.
Franciaországban - Németországtól és Ausztriától eltérően, ahol szakszervezeti megállapodások döntenek egy-egy szakma adott évi bérminimumáról - létezik dolgozói minimálbér, melynek mértéke 2008-ban 1,321 euro, vagyis hozzávetőleg 307 ezer forint. Ennek mértéke bizonyos szektorokban, az ott tevékenykedő érdekvédelmi szervezetek megállapodásai nyomán magasabb is lehet.
Persze hosszabb külföldi tartózkodás alatt balszerencsések is lehetünk, vagyis nem biztos, hogy az első munkahelyünk lesz az igazi is. Amennyiben elveszítenénk állásunkat, mindenképp jelentkezzünk a Nemzeti Foglalkoztatási Hivatalnál (Agence national pour l'emploi, ANPE), hogy jogosultak lehessünk a munkanélküliségi segélyre. Ezen kívül regisztrálni kell magunkat a francia munkanélküli segélyekkel foglalkozó illetékes hivatalnál (Assédic) is, ahol be kell mutatni az útlevelünket/személyi igazolványunkat, a társadalombiztosítást igazoló okmányt, valamint a bankszámla kivonatot. Az Assédic ezek után egy úgynevezett munkakeresői kártyát bocsát ki számunkra.

Mennyit visz el az állam, és mennyit a közértek?
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


