9 °C Budapest

Életveszélyes országok - kerüld el, ha jót akarsz!

Pénzcentrum
2008. január 18. 13:00

Míg az 1970-es években a gépeltérítés jelentette a legnagyobb kockázatot a sokat utazó üzletemberek számára, addig manapság már a tömegközlekedési csomópontokat célzó bombarobbantásoktól és a szállodákat érő merényletektől tartanak azok, akik a világ kockázatosabb felébe utaznak.

Nap mint nap világszerte öngyilkos merénylőkről és áldozatok soráról szólnak a híradások, a békefenntartók és a politikai vezetők ellen irányuló merényleteknek igen gyakran több tíz civil áldozata van, helyiek és külföldiek. Gondoljunk csak a pakisztáni ellenzéki vezető, Benazir Bhutto ellen elkövetett merényletre, a tömeggyűlésen történt robbantásnak itt is több áldozata volt.

Az amerikai Forbes a nemzetközi kockázatelemző társaságok segítéségét felhasználva ismételten felállította a világ legveszélyesebb országainak rangsorát, mely az iJet és a brit Contol Risks minősítései alapján készült el.

A legkockázatosabb minősített Szomália mellett Irakkal, Pakisztánnal, Szudánnal, Haitivel, Kongóval, Libanonnal, Zimbabwével és Palesztinával is találkozhatunk. Az felsorolt országokban felmerülő kockázatok közül a biztonsági, utazási, geopolitikai és terrorista kockázatot vizsgálták a kockázatelemzők.

Szomáliát, a jogrend nélküli országot, a droggal és fegyverrel kereskedő bandavezérek és felfegyverzett utcagyerekek teszik igazán veszélyessé. Az ország határain belül a váltságdíj reményében elkövetett emberrablás, a katonai csapásmérés, de még a kalóztámadás sem ritka. A helyi erők pedig még a segélyszervezetek munkatársait sem kímélik.

Bár a közbiztonság sok helyen javult a háborúval sújtott országban, a kockázatelemzők szerint a két vezető vallási erő kibékítésére irányuló törekvések kudarca továbbra is hosszan tartó küzdelmekhez vezet majd Irakban. A Control Risk szerint a legveszélyesebb területnek Bagdad számít, illetve annak kiterjedt vonzáskörzete.

Afganisztánt a gerillavezérek, a felfegyverzett bűnözők, az al-Kaida és a tálibok teszik továbbra is veszélyessé, akik megtagadják az ország jelenlegi vezetését, és merényleteket hajtanak végre civilek és külföldi állampolgárok ellen. A politikai vezetők és a katonaság ellen irányuló terrorista támadások és robbantások főként Kabulra koncentrálódnak, de az ország egyéb területein is megjelennek.

Kiemelten magas kockázatúnak minősítette az iJet Haitit, a jogrend hiánya és a sorozatos emberrablások miatt. Bár a közbiztonság egyértelműen javult a 2006-os demokratikus választások után, a Control Risk szerint továbbra is könnyű lőfegyverhez jutni, a rendőrségi korrupció elterjedt, az igazságszolgáltatás pedig kevéssé hatékony.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az iJet a kiemelkedően magas geopolitikai kockázat miatt Pakisztánt is az elkerülendő országok közé sorolja, amely a szunniták és a síiták egymás ellen elkövetett merényleteitől hangos. Az al-Kaidához közel álló helyi szélsőséges csoportok és az egyre csúszó választások okozta feszültség végül az ellenzék vezetőjének meggyilkolásához vezetett. Benazir Bhuttót 2007 decemberében lőtték le egy tömeggyűlésen.

Szudánban a helyi lázadók okoznak gondot a kormánynak. Jelenleg Darfurban és Dél-Szudánban folynak a harcok, ezért semmiképpen sem ajánlják az ideutazást, ahol a kormányzati erők helyi lázadókkal harcolnak.

A Kongói Demokratikus Köztársaság területén 1998-ban kitört polgárháború 2003-ban véget ért, a gyakorlatban azonban még mindig robbanásig feszült a hangulat. A bűnözési ráta rendkívül magas, a biztonsági kockázat pedig gyorsan változik kis távolságokon belül is.

Zimbabwe esetében a biztonsági kockázat mellett jelentős az a pénzügyi kockázat is, melyet az országban jellemző rekordmértékű infláció jelent. De jelentős a biztonsági kockázattal is számolnia kell mindazoknak, akik ide szeretnének utazni.

A nemzetközi szakértők azon üzletemberek számára, akik nem tudják elkerülni ezeket az országokat azt ajánlják, hogy mindenképpen tájékozódjanak indulás előtt és tegyék meg a szükséges lépéseket.

HR BLOGGER
perfekt  |  2025.05.07 11:01
A Canva egy hihetetlenül sokoldalú eszköz, amely lehetővé teszi, hogy profi kinézetű vizuális tartal...
hrdoktor  |  2025.05.07 07:13
A térdfájdalomnak több oka is lehet, leggyakrabban térdízületi gyulladás miatt alakul ki. Az elválto...
vezetoi-coaching  |  2025.04.29 09:14
Királyházi Henriett mai postja: “Naponta nyomjuk a showműsort a Lomkedinen. Madách Falansztere már...
kovacstunde  |  2025.04.27 09:00
Sokhelyen, sokféle iskolákban tanítják a raport létrehozásának lehetőségét, amely a két fél egymásra...
laskainelli  |  2025.04.19 15:46
Ismerős lehet neked is az az összezavaró érzés, amikor egy döntés előtt állsz, de bárhogy is próbálo...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?