Kevesebbett fizetünk? A kiválasztottak... Mást sem hallunk a hírekből az utóbbi hónapokban, mint az adóváltozás részleteit. Egyre kevésbé világos, hogy éppen mennyi adót fogunk cégként, vagy magánszemélyként fizetni, de az biztos, hogy többet mint szeretnénk. Emellett az APEH, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség, valamint a Vám- és Pénzügyőrség csak azt nyilatkozza, hogy szigorúbb ellenőrzésekre lehet számítani, remélve, hogy ezzel csökkenteni tudják a teljesen vagy részben feketén foglalkoztatottak számát. Valószínűleg ezt a célt szolgálta az ekho (egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás) 2006-os bevezetése is...
Ugyan csak 2006 januárjában vezették be, de tavaly nyáron már folytak az egyeztetések, és szó volt az eltörléséről is, de végül csak pontosításra került sor. A változások között a leglényegesebb a 2007 márciustól életbe lépő javaslat volt, miszerint a minimálbér (65 500 forint) után mindenképpen meg kell fizetni a szokásos terheket, és csak az a feletti összeg adózható ekhós konstrukcióban.
Magyarországon azok a munkaviszonyban vagy vállalkozási, megbízási szerződés alapján folytatók, valamint munkaadóik teljesíthetik a bérek után a közteherviselési kötelezettségeket egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) formájában, akik többek között könyv- és lapkiadó szerkesztőjeként, újságíróként, képzőművészként, iparművészként, rendezőként, operatőrként, fotóriporterként, korrektorként, designerként, képszerkesztőként, művészeti vezetőként, vagy akár hangmérnökként dolgoznak.
A magánszemély az ekho alapja után 15 százalékot fizet be, de abban az esetben ha az illető nyugdíjas, vagy igazolta, hogy a befizetései már elérték a járulékplafont, akkor csak 11 százalékot köteles fizetni. A munkáltató fizetési kötelezettsége 20 százalék az ekho alapja után.
Az alkalmazottat terhelő ekhóból az adóalap 11 százaléka személyi jövedelemadónak, 4 százaléka nyugdíjjáruléknak, magánnyugdíj-pénztártag esetében az alap 0,1 százaléka nyugdíjjáruléknak, az alap 3,9 százaléka magánnyugdíjpénztári tagdíjnak minősül. A kifizetőt terhelő ekhóból pedig az alap 9 százaléka egészségbiztosítási járuléknak, 11 százaléka nyugdíjbiztosítási járuléknak minősül.
Az eredeti ötlet szerint az ekho a személyi jövedelemadót, és a társadalombiztosítási járulékot váltotta volna ki. Az ekho alapját képező bevételre más adót és járulékot nem kell fizetnie sem a dolgozónak, sem a bér kifizetőjének, viszont a tételes egészségügyi hozzájárulást nem váltja ki, de mivel a tételes eho megszűnt, januártól ezen a címen 1,6 százalék természetbeni egészségügyi járulékot fizethetnek majd a dolgozók.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A kevesebb járulékfizetés ellenére a befizetett ekho alapján egészségügyi szolgáltatásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, baleseti járadékra és nyugdíjbiztosítási ellátásra is jogosult az alkalmazott. Továbbá az ekho alapját képező bevételre a 15 illetve 11 százalékos fizetési kötelezettségeken túlmenően egyéb adót és más közteherrel összefüggő fizetési kötelezettséget kiróni nem lehet.
Aki jogosult erre a fajta adózási módra, annak választására, és mértékére vonatkozó nyilatkozatát az adóévben bármikor megteheti, azzal, hogy a munkáltató a nyilatkozatot a még nem számfejtett összegre veszi figyelembe. A cég ezután mindaddig a dolgozó említett nyilatkozata szerint jár el, amíg a magánszemély vissza nem vonja az ekho választására vonatkozó nyilatkozatát.
Mindössze 15 százalék? Ilyen egyszerű lenne?
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.