Kinek lehet? Magyarországon a kis- és középvállalkozások mellett számos egyéni vállalkozás is működik, akik szintén kifizetik minden évben a rájuk kiszabott adót. Azt viszont sokan nem tudják, hogy az adóterheken könnyíteni is lehetne, vagy ha tudják is, nem használják ki...
Általában mindenki, még az alacsony jövedelemmel rendelkezők is a "hagyományos" adózási formát alkalmazzák, mely szerint a vállalkozói adóalap 16 százalékát kell adóként befizetni az adóhatóság részére. Vagyis ha 7 millió forint bevétellel rendelkezik az egyéni vállalkozó, és semmilyen kedvezmény igénybevételére nem jogosult, akkor a fizetendő adó összege 1,12 millió forint.
Az egyéni vállalkozók, és a mezőgazdasági kistermelők esetén lehetőség van átalányadózás választására is, ha az előző évben a bevételük nem érte el a 8 millió forintot, és nem állnak munkaviszonyban más vállalkozásnál. Abban az esetben, ha valaki egyéni vállalkozóként kiskereskedelmi tevékenységet folytat, akkor az árbevétel felső határa 40 millió forint.
Ha valaki mind egyéni vállalkozóként, mind mezőgazdasági kistermelőként működik, akkor egyidejűleg is alkalmazhatja a két tevékenységre az átalányadózást, de az átalányadózás nem jelent mentességet a nyilvántartási, bizonylat-kiállítási, valamint adatszolgáltatási, továbbá a számla-, és nyugtaadási kötelezettség alól.
Ha az átalány választása mellett dönt az egyéni vállalkozó, akkor azt az előző évi adóbevalláshoz fűzött nyilatkozatban kell bejelentenie az idei évre vonatkozóan.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az adó alapját a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint egy bizonyos költséghányad levonásával lehet kiszámolni.
- egyéni vállalkozó esetén 40 százalék,
- a törvény alapján meghatározott tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, például bérmunkában végzett szolgáltatás, gépek javítása, karbantartása, vagy taxisszolgáltatás esetén 80 százalék,
- kiskereskedelmi tevékenységet folytató egyéni vállalkozó esetén 87 százalék,
- a törvényben meghatározott üzletek, például élelmiszereket forgalmazó vegyesbolt, pékáru üzlet vagy festéküzlet, stb. esetén 93 százalék,
- mezőgazdasági kistermelő esetén 85 százalék,
- és a mezőgazdasági kistermelő esetén a bevételének az a része, amely állattenyésztésből vagy állati termék előállításából származik, 94 százalékos levonásra jogosít.
Az átalányadózás keretein belül a költségek fedezetére, vagy fejlesztési célra kapott vissza nem térítendő támogatás nem minősül bevételnek, így az nem is számít bele a 8 vagy 40 millió forintos bevételi keretbe.
Mennyit kell fizetni?

Régen látott munkaerőpiaci válság körvonalazódik: egyre több magyar retteghet a kirúgástól 2025-ben?
Miközben a munkaerőpiac első ránézésre stabilnak tűnhet, a felszín alatt komoly átrendeződés zajlik, erre pedig jobb felkészülni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


