Az uniós tagállamok között itthon az egyik legmagasabb a feketemunkások aránya. Ezt valószínűleg csupán a terhek mérséklésével valamint az engedélyezések egyszerűsítésével lehetne mérsékelni.
A Magyar Tudományos Akadémia Földrajztudomány Kutatóintézete és a Panta Rhei Társadalomkutató Bt. által készített a Migráció és Feketemunka című tanulmány szerint a feketegazdaság az Európai Unió GDP-jének átlagosan 7-16 százalékát teszi ki, míg nálunk ez az arány még mindig 20-30 százalék.
Az Európai Bizottság adatai szerint Lettországban ez az arány 18 százalék, Görögországban 20 százalék. A külföldiek szabálytalan foglalkoztatásáról egyelőre nincs pontos számadat, szakértői becslések szerint az összes feketemunka 5-6 százalékától az összes foglalkoztatottak 10 százalékáig terjedhet. A 2006-os kérdőíves vizsgálat eredményei szerint az itthon végzett feketemunka körülbelül 30 százalékát végzik külföldiek.
A legális munkavállalók között a legnagyobb részt a román állampolgárok képviselik, de sokan érkeznek a volt Szovjet tagállamokból is. A migráció egyik kiváltó oka a kérdőíves felmérés eredményei alapján a rossz megélhetési körülmények. A magas munkanélküliség mellett az alacsony bérek is motiválják a migrációt.

Életveszélyes munkahelyek Magyarországon: itt történik a legtöbb baleset, egyre aggasztóbb a helyzet
Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


