Az APEH mostanság küldi ki a folyószámla-kivonatokat, illetve a tavalyi évre vonatkozó felszólításokat a késedelmi pótlékokat illetően. A leggyakoribb ok a pótlékfizetésre a lakásszerzési kedvezmények miatt vannak, sok mindennel nincsenek tisztában az adózók... - írja a Világazdaság.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint ingatlan értékesítés után a magánszemélyek 25 százalék forrásadót kötelesek fizetni, kivéve ha a jövedelem megszerzését megelőző 12, vagy azt követő 60 hónapon belül saját, rokon, vagy házastárs részére lakást vesznek (a rokoni és házastársi viszonyt igazolni kell). A határidő meghosszabbítása azonban nem lehetséges.
Akár milliós összegeket is beszedhet az adóhatóság azoktól, akik tavaly adták el lakásukat, de az SZJA bevallás határidejéig nem vásároltak új lakást, és nem kértek fizetési halasztást. Ha ezután sikerült lakást vásárolni, akkor a befizetett összeget az APEH visszautalja a magánszemélyeknek amint minden szükséges dokumentum benyújtásra kerül.
A magánszemélyeknek a kedvezmény érvényesítése érdekében kérelmet kell benyújtani az adóhatóságnak, aminél érdemes néhány dologra odafigyelni. Az engedélyezésről szóló határozatban az APEH minden esetben megjelöl egy határnapot, amely lejárta előtt 2 hónappal érdemes az iratokat benyújtani, mert közel ennyi időt vesz igénybe a folyamat, hogy az illető visszakapja a pénzét. A tapasztalat viszont az, hogy sokan a határidő közvetlen lejárta előtt adják be a dokumentumokat, és ebben az esetben 2 hónapig késedelmi pótlékot kell fizetni.
Ha a magánszemély rokonának és annak házastársának vásárol ingatlant, akkor csak a hozzátartozó tulajdoni hányadáig kaphat kedvezményt. Telekvásárlás esetén viszont az APEH csak akkor ad kedvezményt, ha a használatbavételi engedély már az igénylő kezében van, vagyis csak telek vásárlásakor még nem jár.

Életveszélyes munkahelyek Magyarországon: itt történik a legtöbb baleset, egyre aggasztóbb a helyzet
Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


