Egy közösségi irányelv szerint az Európai Unió tagállamainak lehetőségük van arra, hogy egyes szakmákban közös képzési követelményeket fogadjanak el. Hét területen (építész, orvos, fogorvos, állatorvos, gyógyszerész, ápoló és szülésznő) már ma is minden tagállamban azonos normák teljesítéséhez kötik az oklevél megszerzését, ez a kör azonban egy jogszabály-módosítás értelmében tovább bővülhet - írja a Népszabadság.
Az egységes képzési előírások alapján szerzett okleveleket automatikusan elismerik az unión belül, segítve ezzel a munkaerő-piaci és hallgató mobilitást. Meg kell persze jegyezni, hogy korántsem lehet minden területen bevezetni az egységes követelményrendszert, ez ugyanis egy jogász vagy egy könyvelő esetében aligha valósítható meg.
Jelenleg a nem azonos képzési követelményekkel rendelkező szakmák okleveleinek honosíttatásakor a fogadó ország összeveti saját képzését a külföldi államéval, és ha azok hossza vagy tartalma eltér, akkor különbözeti vizsga letételére vagy gyakorlati idő letöltésére kötelezheti a kérelmezőt.
A nem uniós állampolgároknak ennél is jóval nehezebb a dolguk, nekik ugyanis az EU-ban is meg kell szerezniük a szükséges oklevelet, hogy hivatásukat gyakorolhassák.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


