A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 1991 óta minden évben megállapítja a létminimum értékét, mely a tervek szerint iránymutatást adna a kormány és a reálszféra számára, hiszen a cél, hogy a nettó minimálbér elérje KSH által megállapított létminimumértéket.
2006-ban a létminimum növekedése meghaladta az infláció mértékét, 106 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál, amely arra vezethető vissza, hogy a létminimum körül élők fogyasztásában legnagyobb részt képviselő élelmiszerek és a háztartási energia ára a fogyasztói-ár indexnél nagyobb mértékben nőtt.
Az egy főre, vagyis egy fogyasztási egységre jutó létminimum 2006-ban 60 128 forint volt, miközben a nettó minimálbér 54 ezer forintot alig érte el, így az adatok tanulsága szerint a kormánynak és a reálszférának a tavalyi évben nem sikerült elérni céljukat.
A létminimum számításakor a KSH az Országos Élelmiszer- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) által összeállított élelmiszerkosarat veszi alapul, mely az egészséges táplálkozáshoz szükséges élelmiszereket veszi alapul. 2006-ban az átlagárakkal számolva a kosárban található árak pénzben kifejezett értéke 16017 forint volt, tehát ennyi egy aktív korú felnőtt élelmiszer normatívája.
A KSH különböző szűrőkön keresztül választja ki azokat a háztartásokat, melyek az élelmiszer-normatíva körüli értékben fogyasztanak, és ezen háztartások költségvetése alapján számolja ki a létminimum értékét, amely a különböző háztartásokban élők számától és korától függően a következőképpen változik.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Két aktív korú és két gyermekből álló háztartásokban az értéke eléri a 174 000 forintot havonta, vagyis ennyi nettó jövedelemmel kell rendelkeznie a családnak, ahhoz hogy a minimális szükséges termékeket képes legyen megvásárolni.

Régen látott munkaerőpiaci válság körvonalazódik: egyre több magyar retteghet a kirúgástól 2025-ben?
Miközben a munkaerőpiac első ránézésre stabilnak tűnhet, a felszín alatt komoly átrendeződés zajlik, erre pedig jobb felkészülni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


