Az utóbbi hetekben sorra derült ki a hazai nagyvállalatokról, hogy idén mekkora osztalékot fizetnek ki a részvényeseiknek.
Az Egis szelvényvágásával megindult az osztalékfizetési szezon a hazai részvénypiacon, melynek kapcsán érdemesnek tartjuk áttekinteni az osztalék adózását, hiszen a vonatkozó jogszabályok ismerete akár komolyabb mértékű adómegtakarítást is okozhat a körültekintő magánszemélyek számára.
Ha valaki az osztalék megszerzése érdekében szeretne részvényeket vásárolni akár a BÉT-en, akár a külföldi piacokon, akkor mindenképpen csak a magasabb osztalék hozammal rendelkező papírokatt érdemes szemlélni. Az alábbi táblázatban a BÉT-en forgó társaságok eddig ismertté vált osztalékait, illetve az osztalék fizetéssel kapcsolatos fontosabb időpontokat gyűjtöttük össze.
A jelentősebb cseh osztalékpapírok az alábbi írásban találhatóak meg:
2007.04.11 11:15
Megéri? - Osztalékhozamok a cseh piacon
A részvényeket az osztalék fordulónapon kell birtokolni, ami az osztalék kifizetését megelőző ötödik napra esik. Természetesen itt munkanapokról van szó, tehát a visszaszámlálásánál a hétvégéket figyelmen kívül kell hagyni, ugyanakkor a szombati munkanapokat figyelembe kell venni. Ezen a napon vágják le az osztalék szelvényeket, így az a tulajdonos jogosult az osztalékra, aki ezen a napon rendelkezik a papírokkal - függetlenül attól, hogy ki birtokolta a részvényeket az év során. Az ún. ex-dividend day a szelvényvágás utáni első kereskedési napra utal.
Nem szabad azonban megfeledkezni a Keler T+3-as elszámolásáról sem, mely miatt az osztalékszelvény levágásának a napja előtt legalább 3 kereskedési nappal meg kell vásárolniuk az adott részvényt a befektetőknek annak érdekében, hogy azon a napon, amikor a szelvény lekerül a részvényről, már a tulajdonukban legyen a papír.
Osztalékadó
Az SZJA törvény tavalyi módosításának köszönhetően a tőzsdei társaságok által fizetett osztalék utáni adó mértéke 2006 szeptember 1-től 10%. Tőzsdei társaságnak minősülnek az EU bármely tagállamában működő, a tőkepiacról szóló törvény szerint elismert (szabályozott) piacnak minősülő tőzsdére bevezetett vállalatok.
A 10%-os osztalékadó első ízben a 2006. évi (2006-ban kezdődő üzleti évi) eredmény felosztás alapján megállapított osztalékra, valamint a 2006. évi eredmény terhére fizetett osztalékelőlegre alkalmazható.
Az Egis esetében az osztalék után azért kellett 25%-os SZJA-t és 4%-os egészségügyi hozzájárulást fizetniük a magánszemély befektetőknek, mert a gyógyszercég az osztalékot a 2005 október elején megkezdett üzleti évre vonatkozóan fizette ki a részvényesek számára.
A teljesség kedvéért érdemes megemlíteni, hogy a nem tőzsdei társaságok esetében az osztalékadó mértékét úgy kell megállapítani, hogy:
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
1. ki kell számolni az egy részvényre jutó, értékelési tartalékkal csökkentett saját tőke értékét;
2. majd ennek a 30%-áig terjedő része után 25, e fölött pedig 35% osztalék adót kell megfizetni.
Egészségügyi hozzájárulás
A tőzsdei társaságok által fizetett osztalék esetében a magánszemélyeket NEM terheli a 25, illetve 35%-os esetében fizetendő 14%-os egészségügyi hozzájárulás (450,000 Ft-os felső határral). Ezen járulék esetében is azon társaságok tekinthetőek tőzsdeinek, melyek az EU bármely tagállamában működő, a tőkepiacról szóló törvény szerint elismert (szabályozott) piacnak minősülő tőzsdére bevezetett vállalatok.
A tőzsdei cégek által fizetett osztalék esetében tehát összesen mindössze 10%-os adó- és járulékteherrel kell szembenézniük a befektetőknek, míg nem tőzsdei vállalatoknál ezen terhek elérhetik a 39-49%-ot is.
Osztalék vs. árfolyam nyereség
A fentiek következtében az osztalékot fizető társaság papírjait az osztalékszelvény levágását követően érdemes eladniuk a magánbefektetőknek, hiszen az árfolyamnyereség 20%-kal adózik, ami 10%ponttal magasabb, mint az osztalék esetében fizetendő adó. Amennyiben az árfolyam a szelvényvágást követően pontosan az osztalék nagyságával esik, a befektetők az osztalék 10%-ának megfelelő adót tudnak megspórolni, hiszen a tőzsdei ügyleteken elért árfolyam veszteség az árfolyam nyereséggel szembeállítható.
Mekkora mértékben esik az árfolyam az osztalékszelvény levágása után?
A tankönyvi példák szerint a részvények árfolyamának az osztalék szelvény levágása után az osztalék nagyságával kell esnie. A gyakorlatban azonban - főként a részvény kedvező megítélése és/vagy jó piaci hangulat esetén - ennél kisebb mértékű árfolyam csökkenés is be szokott következni. Mindazonáltal ezen "extra" árfolyam nyereségnek a mértéke nem szokott túl nagy lenni, általában azonban a tranzakciós költségek fedezésére elegendő.
Azért ez nem semmi! Ilyen fizetéssel keres most dolgozókat a magyar Coca-Cola: sok a nyitott pozíció
A Coca-Cola HBC Magyarország gyakornoki lehetőségeket kínál egyetemi, főiskolai hallgatók számára, akik szeretnének tapasztalatot szerezni egy nemzetközi vállalatnál.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.