Volt-e ingó vagy ingatlan vagyon értékesítéséből, tartási, életjáradéki vagy öröklési szerződésből, kamatból, osztalékból, árfolyamnyereségből vagy nyereményből származó bevétele vagy jövedelme? Ha ezzel a kérdéssel találkozik, akkor Önt kiszemelte az APEH egy vagyonosodási vizsgálatra.
Minden jogszabály adta lehetőséget ki kell használnia a vagyonosodási vizsgálattal érintett személynek, ami az ellenőrzés átfutási idejét meghosszabbítja, illetve az esetleges adóvégrehajtást elodázhatja - tanácsolta a Conforg konferenciáján Vadász Iván. A Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke szerint a legcélravezetőbb, ha a magánszemély nem kerül közvetlen kapcsolatba az adóhivatallal, hanem szakértőt küld maga helyett, mert zavarában vagy tudatlanságában rossz nyilatkozatot tehet, ami később nem módosítható és magas adóhiányhoz vezethet. Nem érdemes tehát berohanni a hivatalba a revizorok által kézbesített megbízólevélben megjelölt időpontban: érdemes elfoglaltságra hivatkozva későbbi időpontot kérni, majd beteget jelenteni, legvégül pedig közölni a hivatallal, hogy képviselő meghatalmazására került sor - írja a Napi Gazdaság.
Az időhúzást az induláskor azért javasolják az adótanácsadók, illetve az ügyvédek, hogy az adózó először saját magának térképezhesse fel a vagyonosodását, és összegyűjthesse a szükséges iratokat. Vadász szerint a revizorok által kért nyilatkozatot, amely az elévülési időn belül megszerzett bevételekre és kiadásokra irányul a jogszabályok szerint nem kötelessége megtenni az adózónak, a hallgatás joga mindenkit megillet, de a vagyon és a kiadások adózott vagy adómentes fedezetéről érdemes számot adni. Az adóhatóságnak elvileg 60 napon belül - kapcsolódó vizsgálatok esetén akár több hónap elteltével - kell elkészítenie a vizsgálatról szóló jegyzőkönyvet, amelyre a magánszemély 15 napon belül észrevételt tehet. Ezzel a lehetőséggel mindenképpen élni kell az adótanácsadó szerint, lehetőleg az utolsó pillanatban, de a nagyobb hibákra nem érdemes felhívni a revizor figyelmét, az később a bíróságon is jól jöhet.
Ha az adóhatóság meghozta a határozatát, 60 napon belül fellebbezést nyújthat be az adózó, amit a másodfokú eljárás követ. Vadász szerint sokan nem akarnak ujjat húzni a hivatallal, nehogy később hátrányuk származzon belőle, pedig erre semmi okuk. A másodfokú határozat meghozatala után 30 napon belül lehet keresetet benyújtani az illetékes bírósághoz. Az esetek túlnyomó többségében az adóhivatal a nyertes, de még a költség mellett is érdemes pereskedni Vadász szerint, így marad idő a várható adóhiány és a bírság összegyűjtésére vagy a vagyon mentésére a végrehajtás elől.

Életveszélyes munkahelyek Magyarországon: itt történik a legtöbb baleset, egyre aggasztóbb a helyzet
Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


