A kiadott diploma piacképességét és a felsőoktatási intézmények teljesítményét is figyelembe vennék a felsőoktatási intézmények finanszírozásában, bár az egyes diplomák sikerességének mérése még nem megoldott, a részletekről most folynak a szakmai egyeztetések - írja a Népszabadság.
A tárca tavasszal új felsőoktatási finanszírozási modellt vezetne be. Az egyetemekkel és főiskolásokkal kötött három éves megállapodásokban határoznák meg a hallgatónként járó képzési normatívát az intézmény teljesítménye alapján, miközben a másik két elem, a tudományos, illetve a fenntartói normatíva változatlan maradna.
Az intézmények teljesítményét pontrendszerben mérnék, többek között az elhelyezkedési lehetőségek és az oktatók tudományos tevékenység alapján. Fontos szempont lenne, mondta Manherz Károly, az oktatási tárca felsőoktatási államtitkára, hogy az adott szakra felvettek közül hányan végeznek, illetve hogy az ott szerzett diploma mennyire bizonyul használhatónak a munkaerőpiacon.
Sajnos egyelőre az utóbbi tényezőre vonatkozóan nincsen pontos statisztika, bár az új felsőoktatási törvény szerint az intézmények kötelezettek a pályakövetésre, de mivel ugyanez nem igaz a hallgatók esetében az információadással kapcsolatban, a kimutatások elkészítése korántsem egyszerű feladat.
Emellett a szaktárca díjazza majd azokat az intézményeket, akik aktív kapcsolatot tartanak fenn a versenyszféra különböző szereplőivel és a munkapiaci elvárásokhoz igazítva átstrukturálják a képzéseket.

Régen látott munkaerőpiaci válság körvonalazódik: egyre több magyar retteghet a kirúgástól 2025-ben?
Miközben a munkaerőpiac első ránézésre stabilnak tűnhet, a felszín alatt komoly átrendeződés zajlik, erre pedig jobb felkészülni.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


