Ebben az évben - csakúgy mint eddig majdnem mindig - ismét változott az SZJA tábla. Nőtt az adósávok értéke, módosultak a járulékkulcsok, és némileg változtak a kedvezmények is. A most következő írásunkban összehasonlítunk néhány adózási lehetőséget arra az esetre, ha valaki munkavállalóként, egyéni vállalkozóként, evás vállalkozóként, vagy ekhózó "életművészként" keresi meg havonta a kenyérrevalót.
Egy táblázat segítségével áttekintjük azokat az eseteket, hogy különböző adózási módoknál kinek mennyi pénzt kell befizetni a "közös kalapba" s mennyi marad a kasszában. Minden esetben azt feltételeztük, hogy nem a szimpla minimálbér után fizetjük a járulékokat.

Mind a négy esetben 250 ezer forintos bruttó havi jövedelemmel rendelkeznek "pácienseink". Az első adóalanyunk áfafizetésre kötelezett egyéni vállalkozó. Ebben az esetben azt az "extrém" esetet feltételeztük, hogy vállalkozónk a jövedelmén kívül más költséget nem számol el. Ez azért is szélsőséges helyzet, mert ha más költséggel nem is, de az útnyilvántartással mindig megpróbálnak eltüntetni némi bevételt az élelmes vállalkozók. Tehát ha becsületesen, az utolsó fillérig befizetjük a járulékokat (minimálbér után), az adókat, akkor nem sokkal több mint 113 ezer forintunk marad. Ezzel az összeggel a legrosszabb helyezést érjük el a fent említett adózási módok között.
A második esetben az evás vállalkozónk közterheit vizsgáltuk meg. A "tiszta" evásnál főszabályként az a helyzet, hogy a havi bevétel plusz húsz százalék áfából adóznak 25 százalékot. Az adózás után így kicsivel több mint 179 ezer forint marad a vállalkozónk zsebében, amellyel a képzeltbeli dobogó második fokáig jutott.
A legjobban teljesítő adózónk az ekhót választó művészember lett. Az ekhozóknak tizenöt százalékot kell fizetniük, plusz legalább a minimálbér közterheit. Ha abból indulunk ki, hogy mindenki a törvény betűje szerint jár el, és befizeti az adót, akkor az ekho tényleg kedvezményt jelent az adózóknak.
A harmadik helyen az "egyszerű" alkalmazott végzett. Ő a bruttó 250 ezer forintos fizetéséből 143 ezer forintot kap készhez. Az adóelőleg megállapításánál nem számoltunk kedvezményekkel, valamint adójóváírással sem.
A sorrend megállapítása után, még van egy dolog amit érdemes lehet megvizsgálni: mennyi maradt tavaly a zsebünkben?
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A számok magukért beszélnek. Az evásokat és a munkaviszonyban állókat érintették legjobban a megszorítások.
Összességében tehát elmondhatjuk, hogy nem egyszerű dolog eldönteni (már ha egyáltalán döntési helyzetbe kényszerülünk), hogy melyik adózási formát válasszuk. Azokban az esetekben, ha az alkalmazotti munkaviszonyon kívül más lehetőségek is adódnak, és beletartozunk az ekhós szakmák valamelyikébe akkor a fenti táblázat alapján kifizetődő lehet ezt az adózási módot választani (amúgy is kötelező). Amennyiben nem tartozunk az ekhó hatálya alá és vállalkozóként szerezzük jövedelmünket akkor érdemes az evát (már ha van legalább 2 év mögöttünk) választani. Érvényes ez a megállapítás abban az esetben, ha nem tudunk bevételeinkkel szemben megfelelő költségmennyiséget elszámolni. Amennyiben, vállalkozásunk tevékenysége és forgalma lehetőséget ad a költségek és az áfa elszámolására, úgy abban az esetben kihasználhatunk egyéb lehetőségeket is. Természetesen a példában szereplő négy eseten kívül még számos lehetőség van arra, hogy adózzunk az államnak (illetve adót takarítsunk meg magunknak).
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


