Szeretnél otthonról dolgozni? - Valóra válhat az álmod!
Pénzcentrum
2006. április 6. 07:00
Link a vágólapra másolva
Világszerte rengetegen szeretnék otthon végezni munkájukat, ám míg ez tőlünk nyugatabbra bevett szokás, addig hazánkban távmunka címén csak tömeges álomról beszélhettünk eddig. Vannak persze arra utaló jelek, hogy a nem tipikus munkavégzési formák intenzív elterjedési szakasz előtt állnak, egyes kutatások azonban ennek ellenkezőjére utalnak. Nézzük hogy áll hazánk a távmunka tekintetében és mire számíthatunk az elkövetkező években!
Magyarországon jelenleg a foglalkoztatottak 2-4%-a dolgozik távmunkában, míg az EU-ban ez az arány 13-15%-ra tehető, az USA-ben pedig már 30% körül van.
A számok azt mutatják, hogy bőven lenne tere a növekedésnek, ennek ellenére a Szonda Ipsos tavalyi kutatása szerint a vállalatok többsége az elkövetkező években sem tervezi a távmunka bevezetését. A költséghatékony módszer elterjedésének egyik hátráltatója, hogy az alkalmazottak ellenőrzését megnehezíti, a munkáltatók pedig attól tartanak, hogy az ebből adódó többletköltségek elviszik a "hasznot". (A PriceWaterhouse Coopers adatai szerint ez téves következtetés, mivel a távmunkahely kialakítása 2 év alatt megtérülő beruházásnak tekinthető.)
Az MSZP foglalkoztatáspolitikai szakértője, Simon Gábor azonban a fentinél jóval optimistábbnak mutatkozott a Magyar Hírlapnak adott interjújában, melyben kiemelte, véleménye szerint a távmunka elterjedése intenzív szakasz előtt áll. Ennek hátterét főként az adja, hogy a jelenlegi ciklusban megteremtették a feltételeket, így a távmunkahelyek számának és minőségének emelkedését nem gátolja semmi. A szakértő a következő ciklusra az EU-átlag megközelítését prognosztizálja.
A távmunkaprogram 1998-ban indult, akkor azonban még nem álltak megfelelő szinten rendelkezésre az informatikai eszközök, sem a vállalkozói, sem a lakossági oldalon. A program kezdetén néhány hónap leforgása alatt több tízezer munkavállaló jelentkezett, ez az óriási igény azonban az akkori feltételek mellett nem teljesülhetett.
2002-ben, a program újrakezdésénél már célzottan a munkaadói oldal felől közelítettek, a munkáltatókat ugyanis könnyebb érdekeltté tenni a támogatásokkal. A rendszerben fontos szerepet játszanak az évente meghirdetett pályázatok, melyek nyertese jelentős állami támogatást kapnak a távmunkahelyek létrehozásához.
A foglalkoztatói oldal sikeres ösztönzése esetén az elterjedés szinte garantált, hiszen az MTA Szociológiai Kutató Intézetében készült felmérés szerint a megkérdezettek több mint 90%-a szeretne távmunkát végezni.
A sikeres bevezetéshez persze elengedhetetlenül fontos a megfelelő kommunikáció, jelenleg ugyanis sok munkavállaló úgy érzi, az otthoni munkavégzés által beszűkülnek karrier lehetőségei, sőt sokan egyenesen az elbocsátáshoz vezető lépések egyikének tartják a "hazaküldést".
A munkahelyi stressz ma már szinte mindenki életének része, ám egy átfogó amerikai felmérés szerint vannak olyan foglalkozások, amelyek jelentősen kevesebb idegi megterheléssel járnak.
Portugália egyre népszerűbb célpont a külföldi munkavállalók körében: a 2025-ös évben a minimálbér 1 015 euróra (kb. 410 ezer forintra), az átlagfizetés pedig 1 670...
Minden tizedik magyar munkavállaló rendelkezik már külföldi tapasztalattal, a legnépszerűbb célországok közé tartozik Nagy-Britannia és Németország is.
Űrmérnöknek lenni ma már nem sci-fi: a sztereotípiákkal ellentétben ráadásul sokkal többről szól, mint pusztán csillagászati megfigyelésekről, vagy űrhajók tervezéséről.
2025-ben három szombati pihenőnapot is áthelyeznek, hogy hosszabb hétvégéket alakítsanak ki, ez a rendszer azonban nem feltétlenül kedvez a dolgozóknak.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.