Az MNB-nél elhelyezett kéthetes betétek állománya 2004. januárja óta jelentős mértékben emelkedett, ami azt jelzi, hogy a magyar bankrendszer likviditásfeleslege jelentősen nőtt. A kéthetes betétek havi átlagos állománya a 2004. januári 246 milliárd forintról 1,150 milliárd forintra emelkedett 2005. szeptemberéig.
A betétállomány növekedését az MNB szerint elsősorban az okozta, hogy az államháztartási hiányfinanszírozáson belül megnőtt a devizafinanszírozás súlya. Mivel az állami devizaforrás-bevonás forintra történő átváltása a jegybanknál történik, a devizában történő hiányfinanszírozás növeli a devizatartalékok és a likviditásfelesleg nagyságát.
A likviditásfelesleg növekedési ütemének mérséklése érdekében az MNB előzetes bejelentés után 2005 szeptemberében megkezdte a mérlegében található piacképes állampapírok értékesítését. Annak érdekében, hogy a piaci folyamatokra a lehető legkisebb hatást gyakoroljanak a kötvényeladások, a jegybank árelfogadó módon, kis mennyiségekben és egy hosszabb időszakon keresztül értékesítette az államadósság-papírokat. A napi átlagos kötvényeladás volumene nem volt nagyobb 2 milliárd forintnál, azaz a tranzakciók lényegesen alulmúlták az államkötvények átlagosan napi 95 milliárd forintos 2005. harmadik negyedévi forgalmát.
A kötvényeladások során az MNB értékesítette a 2003 novemberében megvásárolt, megközelítőleg 40 milliárd forintnyi 2008/C és 2014/C államkötvényeket. A jegybanki állampapír-műveletek hatására a likviditásfelesleg a kötvényeladásoknak megfelelő mértékben csökkent, és a jegybanki portfólió jelenleg már csak nem piacképes államkötvényeket tartalmaz.

Régen látott munkaerőpiaci válság körvonalazódik: egyre több magyar retteghet a kirúgástól 2025-ben?
Miközben a munkaerőpiac első ránézésre stabilnak tűnhet, a felszín alatt komoly átrendeződés zajlik, erre pedig jobb felkészülni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


