Az egykulcsos adóról tartott előadást László Csaba az ICEG és a HBLF konferenciáján. A szakértő igyekezett ecsetelni a rendszer előnyeit és hátrányait, az előadásból kicsengett, hogy ez a fajta közteherviselés megfelelő kiegészítésekkel feltehetően jót tenne a magyar gazdaságnak. Az egykulcsos adórendszerek többfélék lehetnek. Valahol egy adókulcs vonatkozik mindenféle jövedelemre (SZJA TÁNYA)
Az egykulcsos adórendszerek többfélék lehetnek. Valahol egy adókulcs vonatkozik mindenféle jövedelemre (SZJA TÁNYA), a fogyasztásra stb, máshol egy kulcs csak egy adófajtára, az SZJA-ra vonatkozik. Itt is van tiszta modell illetve bizonyos kivételeket, a méltányosságot jobban figyelembe vevő modell.
Milyen a mai adórendszer? - tette fel a kérdést a volt pénzügyminiszter. Amit hallhatunk: bonyolult, áttekinthetetlen, a tényleges terhek nem világosak, ellenérdekeltség létezik, mely teljesítmény-visszatartáshoz vezet, magas az adószint, nem versenyképes, adóelkerülésre ösztönöz, rengeteg lehetőség létezik a lobbik érdekérvényesítésére.
Melyek az egykulcsos adó előnyei? Egyszerű, olcsó, áttekinthető, növeli a teljesítményt, a költségvetés helyzetét javítja (?), mindenki részesedik a közteherből, csökkenti az adóelkerülést, jó az ország PR szempontjából.
Az egykulcsos adónak ugyanakkor hátrányai is vannak: a gazdagok terhei csökkennek, a szegények terhei emelkednek, átrendezi az adóterhelést, nem tud testreszabott lenni, veszélyezteti a költségvetés bevételeit, a családi szempont hiányzik.
Az adórendszerrel kapcsolatosan számos hiedelem létezik, ugyanakkor az emberek által megkövetelt feltételek, elvárások sokszor egymással szemben állnak. Ilyen pl. az egyszerűség és a méltányosság, a méltányosság és a hatékonyság stb.
Kérdezhetjük ugyanakkor azt is, hogy a mai rendszer bonyolultsága ellenére mennyire méltányos? Hiszen az adókedvezmények jó része nem a szegényeket támogatja, emellett a szegényeknek nincs is pénze pl. adótanácsadásra, mellyel terheiket csökkenthetik.
Az egykulcsos SZJA mellett László Csaba beszélt az egykulcsos ÁFÁ-ról. Az egykulcsos SZJA és ÁFA között közgazdasági összefüggés nincs. Az egyszerűbb ÁFA rendszer egyszerűsíti az adminisztrációt, ugyanakkor ez a mai gépesített világban nem annyira jelentős előny. Az egykulcsos ÁFA szociális kérdéseket is felvet, hiszen az alsó adókulcs felemelése jellemzően a szegényebb rétegeket sújtja. A jövedéki termékek esetén lehetőség nyílik a jövedéki adóval történő "kiegyensúlyozásra", tehát az adócsökkentés párosulhat a jövedéki adó emelésével, amiatt költségvetési bevételkiesés nem keletkezik. A fentiek mellett hazánk esetében érdemes az inflációs hatásokkal is számolni részban az euró bevezetése miatt.
László Csaba egy javaslatot is megfogalmazott egy egykulcsos SZJA rendszerre. Az optimális adókulcs valahol 20% körül lenne. Az SZJA-t egy ingatlanadó egészíthetné ki, ezzel a gazdagabbak nagyobb terhelése részben biztosított lenne. A rendszert rászorultsági elemek egészítenék ki. Az adót már a kifizető levonná, a bevallásokat az APEH készítené. László Csaba szerint a bevezetésre hazánkban 2-3 év kellene.

Életveszélyes munkahelyek Magyarországon: itt történik a legtöbb baleset, egyre aggasztóbb a helyzet
Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


