A mai napon tart kamatmeghatározó ülést a Monetáris Tanács, ahol az elemzők 25 bp-os kamatvágásra számítanak. A jegybanki alapkamat jelenleg 6.75%, a 3 hónapos referenciahozam pénteki értéke 6.06% volt (a piac nagyobb csökkentést áraz). A kamatdöntéssel párhuzamosan az MNB elemző apparátusa ismerteti a legfrissebb inflációs jelentést új prognózisaival.
A jegybank inflációs célja 2006 decemberére 3.5%, melyhez +/-1%-os toleranciasáv tartozik. A korábbi ehhez tartozó prognózis 3.2% volt, ugyanakkor a tervezett adóváltozások (elsősorban az ÁFA felső kulcsának 25%-ról 20%-ra csökkentése) miatt az árnövekedés üteme ennél vélhetően alacsonyabb lesz. A Reuters legutóbbi felmérése szerint az elemzők jellemzően 2.2% körüli inflációt várnak 2006 decemberére, az MNB stábja is várhatóan 2%-hoz közeli becslést ad majd. Azért érdemes a 2006-os célokról beszélni, mert az MNB a rendelkezésre álló eszközrendszerével elsőorban már ide kíván hatni az idei év rövidsége miatt.
A jegybanki stáb szabály alapú előrejelzést készít, ami azt jelenti, hogy néhány exogén - a jegybank által nem befolyásolható tényezőt - állandónak véve készíti el előrejelzését. Májusban a stáb 2005-re 247.4, 2006-ra 248.2 Ft/eurós árfolyammal számolt, az olajárat illetően 2005-re 54, 2006-ra 51.5 dolláros feltételezéssel élt. Míg az árfolyamokban érdemi elmozdulás nem volt (valamivel erősebb lett a forint), addig az olajárnál felfelé korrekció várható.
Májusban a stáb az infláció általános mérséklődéséről beszélt, a szakértők az inflációcsökkenés szempontjából jelentős "tartalékot" véltek a lassuló bérnövekedésben és a munkaerőtartalékok növekedésében. Kérdés, hogy ez a súly fennmarad-e, illetve mit tekint majd a jegybank fő inflációbefolyásoló tényezőnek a következő hónapokban.
A nemzetközi tőkepiaci környezet az elmúlt időszakban viszonylag stabilan alakult, a forint árfolyama tartósan erős volt az erős kereslet miatt. A stáb feltehetően itt is hangsúlyozza majd, hogy egy igen fontos kockázatnak tekinthető, hogy ez az éhség a feltörekvő piaci eszközök - így a forint - iránt tartósan fennmaradhat-e.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A piac az év végére 6%-ra várja az alapkamatot. Amíg a Monetáris Tanács 25 bp-tal nyesegetheti a kamatszintet, addig az USA-ban az irányadó ráta az év végére elérheti a 4%-ot. A hozamkülönbségek szűkülése az egyensúlyi problémák mellett (folyó mérleg, költségvetés) mindenképp elgondolkodtató. A továbbra is jelentős devizahitel éhség az utóbbi hónapokban is stabil forintkeresletet teremtett. Kérdés, hogy az árfolyam esetleg átmeneti megingása mennyire befolyásolhatja majd ezt a forintkeresleti tényezőt és ezen keresztül a jegybanki viselkedést.

Régen látott munkaerőpiaci válság körvonalazódik: egyre több magyar retteghet a kirúgástól 2025-ben?
Miközben a munkaerőpiac első ránézésre stabilnak tűnhet, a felszín alatt komoly átrendeződés zajlik, erre pedig jobb felkészülni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


