Az Európai Bizottság tervei szerint 2006-tól kezdve három év alatt 39%-kal csökkenteni kell a cukorreferencia árát, és egyúttal meg kell szüntetni a garantált felvásárlási rendszert. Maga a bizottság is elismeri, hogy a radikális reformok nyomán több országban megszűnhet a cukortermelés. A tervezettel a gyártók, az ipari felhasználók, illetve a fogyasztók sem értenek egyet, míg a bizottság az ágazat versenyképesség-növelésével indokolja a reformokat - írja a Világgazdaság.
A fogyasztók azt sérelmezik, hogy a reform költségeit várhatóan áthárítják majd a termelők, ami azt eredményezi, hogy nem következik be árcsökkenés a piacon. Igen érdekes, hogy az unió jelenleg a világpiaci ár mintegy háromszorosát, 632 eurót fizet ki a cukor tonnájáért a termelőknek, ami évente mintegy 1 milliárd eurót emészt fel. Az európai termelők azért is aggódnak, mert a támogatásra jogosult nemzeti kvóták keretében megtermelt cukor exportja 2012-2013-ra drámai mértékben, 2.3 millió tonnával kétszázezer tonnára eshet vissza.
Az ágazat éles kritikával fogadta a tervezetet. Magyarországon fennáll az esélye annak, hogy nem marad cukorrépa-felvásárló a támogatott gyárbezárási lehetőség miatt. Az európai, köztük a magyar cukorrépa-termesztők közös tiltakozást terveznek a reformtervezet ellen július 18-án.
A bizottság a várt ellenállásra számítva támogatásokat is kilátásba helyezett: a két lépésben megvalósítandó árcsökkentés hatvan százalékáért termeléstől független, a mezőgazdasági üzem egységes támogatásába bevont kifizetésekkel kárpótolná a gyártókat. Emellett a kevésbé versenyképes termelők ágazatváltásának segítésére négyéves programot javasolnak. Ennek keretében termelési kvótáikat az első évben 730, a másodikban 625, a harmadikban 520, a negyedikben pedig 420 eurós tonnánkénti áron vásárolná vissza. Az első évben kárpótolnák azokat a cukorrépa-termelőket is, akiknek szállítási jogaik voltak a bezárt gyárakban; mindkét kifizetést a kvóták jogosultjaira hárított, fokozatosan csökkenő mértékű járulék fedezné, amely három évig maradna érvényben.
A nagy európai cukorvásárlók szervezete ellenzi, ha egyszerű formában is, de fennmaradnának a nemzeti kyóták, mert ez szerintük a legnagyobb termelők piaci dominanciájának megmaradását segítené elő. A költségek áthárításától egyaránt félnek a nagyfogyasztók, mind a fogyasztóvédelmi szervezetek.
A magyar érdekekazt diktálják, hogy a valóban szükséges reformok ellenére is maradjanak meg a nemzeti kvóták. A hazai feldolgozók azt is szorgalmazzák, hogy ha a bizottság már egyszer a 17.4 millió tonnás mai európai kvóta 4-5 millió tonnás csökkentését tervezi, akkor legalább kösse kvótákhoz a fejlődő országok cukorimportját.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


