A multinacionális vállalatok idén jelentős befektetéseket hajtanak majd végre a magyarországi autóalkatrész-, elektornikaialkatrész-, üveg és gyógyszeriparban, ezek mellett komoly beruházói érdeklődés tapasztalható a vegyiparban is - számolt be a Napi Gazdaság a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól (GKM) kapott információkra hivatkozva. A várakozások szerint összesen több mint 12 ezer új munkahely jöhet létre ezen beruházások segítségével. A kedvező tőkebeáramlási kilátások (összeg) ellenére azonban arra lehet számítani, hogy a tőke jellemzően csak nehezen "kel át" a Duna vonalától keletebbre eső területekre, ami a továbbra is a meglévő foglalkoztatottsági különbségek fennmaradását jelentheti.
A GKM várakozásai szerint a feldolgozóipari befektetések mellett több új regionális szolgáltatóközpont betelepülése is várható idén. A minisztérium jelzése szerint ezen beruházások közül több már is elindult. A GKM jelenleg 12 nagyvállalattal tárgyal: a leendő betelepülők többsége feldolgozóipari cég.
A külföldi befektetések kedvelt célpontja idén is az egyik legfejlettebb része, a közép-dunántúli régió (azon belül is Komárom-Esztergom megye) lesz, de egyre több beruházás érkezik az észak-magyarországi régióba is. Jellemző marad azonban a korábbi évek gyakorlata: a befektetők inkább a fejlettebb nyugati országrészt választják székhelyül a kedvezőbb (rövidebb) logisztikai útvonal, az infrastrukturális adottságok előnye miatt. A Dunántúlon azonban már huzamosabb ideje vannak olyan térségek, amelyekben már most sincs szabad, a beruházások igényeit kielégítő képzettségű munkaerő (pl. Nokia, Suzuki, amely gyárak Szlovákiából szállítanak több száz munkavállalót).
Szakértők szerint annak ellenére, hogy a dunántúli részen újabb jelentős munkaerőt vonzó beruházások jelennek majd meg, mégsem fog érdemben változni a munkanélküliségi ráta, mivel sok szakmunkás, illetve képzettség nélküli nem keres munkát (tartósan munkanélküli), vagy nem pályázik ezekre, mivel eleve alacsony eséllyel rendelkezne a meghirdetésre kerülő állásokra.
Az sem jelent jól működő rendszert, hogy a dunántúli állásokra a keleti országrészből jelentkeznének. Akadályként jelenik meg ugyanis a magyar lakosság alacsony mobilitása. A lakóhely megváltoztatása nem könnyű az ingatlanpiaci értékesítési, illetve a közlekedési nehézségek (esetleg dolgozók szállítása) miatt sem. Így valószínűleg folytatódhat az a tendencia. Hogy a Nyugat-Magyarországra települő vállalatok egyre nagyobb számban foglalkoztatnak majd - elsősorban szlovák - külföldi munkavállalókat.

Régen látott munkaerőpiaci válság körvonalazódik: egyre több magyar retteghet a kirúgástól 2025-ben?
Miközben a munkaerőpiac első ránézésre stabilnak tűnhet, a felszín alatt komoly átrendeződés zajlik, erre pedig jobb felkészülni.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


