Az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet Mikroszkóp nevű havi kiadványa szerint 2004-ben összességében kedvezően alakultak a konjunkturális mutatók, a gazdaság egészségesebb szerkezetben bővült, az infláció pedig az év eleji adóemelések után az év végére újra csökkenő trendet követett. A kutatóintézet várakozásai szerint a gazdasági növekedés megközelíti a 4 százalékot, ami továbbra is két százalékponttal meghaladja az Európai Uniós átlagot. Az árak 6.8 százalékkal emelkedtek átlagosan, míg az utolsó hónapban 5.5 százalékra süllyedt a 12 havi árindex, ami az elemzés szerint stabil dezinflációs trendet jelez a 2005-ös évre. Az Ecostat 2005-ben 7 milliárd euró körüli folyó fizetési mérleg hiányra számít, februárban 50, áprilisban és májusban 25-25 bp-os kamatcsökkentésekre számít (ld. ábra). 2005 júniusáig a kutatók nem számítanak a forint "elszállására" (247.9 forint/euró átlagár), ugyanakkor enyhe korrekciót valószínűsítenek a Budapesti Értéktőzsdén, melynek nyomán a BUX június végére 14.500-ra csökkenthet a jelenlegi 15.500 körüli szintről.
Az Ecostat szerint a legtöbb elemzés az államháztartási hiány körüli problémákat emeli ki: nem teljesült az év elején kitűzött cél, jelentős reformok maradtak el, a központi költségvetési szervek kiadásait nem sikerült a terveknek megfelelően csökkenteni. Kevés szó esik ugyanakkor a külső hiány alakulásáról, a rendelkezésre álló tényadatok szerint a passzívum itt is lényegesen meghaladja az előző évi értéket.
A kutatóintézeti elemzés szerint a külső egyensúly lényeges elemei az államháztartás növekvő finanszírozási igénye, a magánszektor forrás-szükséglete, valamint áru- és szolgáltatás külkereskedelem romló egyenlege. Az áruforgalom külső egyensúlyát gazdaságpolitikai eszközökkel nehéz helyreállítani, hiszen kis, nyitott ország esetében magas az import-szükséglet, így a növekvő export növekvő importot is indukál. Ezért inkább a hiány szinten tartása lehet reális cél. A szolgáltatásokon belül ugyanakkor elsősorban a turizmus devizaegyenlegét lehet javítani a hazai idegenforgalmi szektor fejlesztésével. A magánszektor forrásbevonása növekedési szempontból egészséges folyamat, hiszen ezáltal a termelékenység is javul. Egyértelműen szükséges ugyanakkor az államháztartás hiányának további csökkentése, hiszen a háztartások megtakarítási hajlandóságában rövid távon lényeges javulás nem várható.
A külső egyensúly alakulásában 2005-ben nem számít jelentős javulásra az Ecostat. Az Európai Unió általános lassuló növekedési üteme miatt jövőre lassabb export-dinamika várható, míg a lakossági fogyasztás stabil növekedése növeli az importot. Jövőre várhatóan megfordul a reláció és magasabb behozatali, mint kiviteli dinamika adódhat. A folyó fizetési mérleg hiánya ismét 7 milliárd euró körül adódhat. A külső finanszírozási igényt pedig az EU-s tőketranszferek csökkenthetik némileg 7 milliárd euró alá.
Kiskereskedelem: enyhe forgalombővülés
A kiskereskedelmi forgalom volumene 2004 októberében 4,3%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet Az Ecostat előrejelzése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumenének növekedési üteme a következő hónapokban a jelenlegi szint körül stabilizálódik. Az eladások volumene 2005 júniusában 4.5%-kal haladhatja meg az egy évvel korábbi szintet.
Ipari termelés: csak átmeneti volt a lassulás
Az ipari termelés volumene 2004. októberben a szezonálisan és munkanap-korrekcióval kiigazított indexek szerint az előző hónaphoz képest 1.8%-kal emelkedett, az előző év azonos időszakához viszonyított, a munkanaphatástól tisztított index alapján pedig 8.4%-kal nőtt. A feldolgozóipar termelésének volumene 2004 októberében 5.7%-kal növekedett az egy évvel korábbihoz képest.
Az Ecostat szerint az újabb adatok megerősítik azt a korábbi feltételezést, miszerint az ipari termelés növekedésének nyár végi lassulása csak átmeneti jelenség volt, 2005 első felében várhatóan 5% felett stabilizálódik a termelés dinamikája. Az előrejelzés szerint 2005 júniusában az iparban a belföldi értékesítés 1%-kal, az exportértékesítés 12.2%-kal, az ipari termelés pedig 6.4%-kal bővülhet az előző év azonos időszakához képest.
2004 első tizenegy hónapjában a legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél a bruttó nominális átlagkereset 7.3%-kal emelkedett, ezen belül a vállalkozásoknál 9.3, a költségvetési szerveknél 3.9%-os növekedést mértek.
Az Ecostat előrejelzése szerint 2005 első hónapjaiban jelentősen gyorsul a költségvetési szférában foglalkoztatottak átlagkeresetének dinamikája, ami a 13. havi bérek januári kifizetésével magyarázható. A versenyszférában egyenletesebb növekedés várható, az
idei év első felében 6 és 8% között stabilizálódhat a növekedés üteme. 2005 júniusában a költségvetésben 8%-os, a versenyszférában pedig 6.6%-os keresetemelkedés várható az előző év azonos időszakához képest. Ugyanebben az
időszakban a nemzetgazdaság egészében a bruttó átlagkereset 7%-kal emelkedhet.
Infláció: lassuló mérséklődés
2004 decemberében a fogyasztói árszint megegyezett az előző havival, így 5.5%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. Az Ecostat számításai szerint az inflációs ráta 2005 első negyedévében 5% alá csökken, majd az ezt követő időszakban lassan mérséklődik tovább. Az Ecostat előrejelzése szerint 2005 júniusában a fogyasztói árak várhatóan mintegy 4.4%-kal lesznek magasabbak az egy évvel korábbinál. Ugyanebben az időszakban a termelői árak szintje 3.9%-kal haladhatja meg az előző év azonos időszakának értékét
BUX - kisebb korrekció várható
A BUX-index nemzetközi összehasonlításban is kitűnő eredményt ért el 2004-ben, a világ legjobban teljesítő tőzsdéi közül Kolumbia és Egyiptom után a harmadik lett
- Csehországgal holtversenyben - a The Economist globális rangsorán. A magyar részvények USA dollárban számított hozama 80 százalék volt 2004-ben.
Tovább folytatódott a Budapesti Értéktőzsde hivatalos részvényindexének egyenletes növekedése 2005 januárjában, amikor ötször javította meg történelmi maximumát, a
csúcsérték január 14-én 15220 pont volt. Az elmúlt négy héten a BUX-index 5.2 százalékot
emelkedett,
A BUX-index jövőbeli értékét tekintve, a nagy növekedés után a közeljövőben az Ecostat kutatói valószínűnek tartanak egy hozam-realizáló korrekciót. Ez csak akkor nem következik be, ha a Magyar "blue chip"-ekkel túlsúlyozott külföldi befektetői alapok mellett újabb alapok is vásárolnak magyar részvényeket. A korrekció mértéke 5% körüli lehet, így 2005. június végére 14.500 pont körüli BUX-index értéket valószínűsítünk.
Azért ez nem semmi! Ilyen fizetéssel keres most dolgozókat a magyar Coca-Cola: sok a nyitott pozíció
A Coca-Cola HBC Magyarország gyakornoki lehetőségeket kínál egyetemi, főiskolai hallgatók számára, akik szeretnének tapasztalatot szerezni egy nemzetközi vállalatnál.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Pörögnek idehaza a magánegészségügyi befektetések (x)
Most érdemes beszállni annak, aki gyorsan megtérülő befektetést keres! Sikeres a Mozgásklinika, Magyarország első manuálterápiás franchise-hálózata.
-
Kiemelkedő műalkotások a BÁV ART 84. Művészeti Aukcióján (x)
December 3–5. között közel 800 műtárgy kerül kalapács alá a BÁV ART háromnapos eseményén, amely a gyűjtők és befektetők számára is izgalmas lehetőségeket kínál.