A tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón Draskovics Tibor pénzügyminiszter örömmel tolmácsolta a közvélemény felé, hogy az Eurostat friss döntése szerint mégis korrigálható az államháztartási hiány a magánnyugdíjpénztári befizetésekkel. Amire a pénzügyminiszter nem, vagy csak homályosan tért ki, az az, hogy ez mit is jelent pontosan, segíti-e az euró-zónába való bejutást a maastrichti kritériumok könnyebb teljesítésén keresztül. A válasz a látszat ellenére nem egyértelmű és igen bizonytalan.
Az Eurostat továbbra is az államháztartási rendszeren kívül kezeli a magánnyugdíjpénztárakat, ami teljesen konzisztens a szervezet korábbi döntésével. Ez azt jelenti, hogy az oda történő befizetésekkel módszertanilag nem lehetne csökkenteni a hiányt. Ennek ellenére pl. Svédország és Lengyelország folyamatosan a korrigált számokat közli, ők az államháztartáson belüli részként kezelik a magánnyugdípénztárakat.
Mit is engedett meg az Eurostat?
Egyfajta "kompromisszum" lett, hogy 2007 márciusig - egy átmeneti periódus erejéig - Svédországon és Lengyelországon kívül Magyarország, Dánia, Lettország és Litvánia is a magánnyugdíjpénztári befizetésekkel korrigált adatokat közöljön, ugyanakkor a mostani elvek értelmében ezeket a korrekciós tételeket akkor vissza kellene tenni a hiányba. Ezután a túlzott deficit eljárások megindításánál a magánnyugdíjpénztári befizetések nélküli értékeket veszik majd figyelembe. Ez akkor változhatna, ha addig ezzel ellentétes döntés születne, és esetleg ténylegesen és tartósan módosulna a hiányszámítás módszertana. A lengyelek is bíznak ebben.
Akkor mi értelme van az átmeneti periódusnak?
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Kérdés tehát, hogy mi értelme van egy ilyen átmeneti periódusnak. Ha a következő kb. 2 és fél év alatt ez a számbavétel tartós megváltozásához vezet, akkor könnyebb lehet a deficitkritérium teljesítése. Ha ilyen döntés nem születik majd, akkor csak egyfajta önbecsapás. Miért? Ahol a nyugdíjpénztári korrekció érdemi segítséget jelentene, ott a hiány egyébként is jellemzően magas, 2006 végéig a maastrichti kritériumok teljesítésére nincs reális esély. Ahol a magánnyugdíjpénztári befizetések nem okoznak problémát, ott jellemzően a hiány abszolút összegével sincs komolyabb gond. Emiatt feltételezhető, hogy valóságos könnyítést a mostani "engedmény" ebben a formában nem jelent, segítség akkor lehet, ha a számbavétel tartósan módosul.
Megjegyezzük, hogy az Eurostat fenti döntését az átmeneti periódusról még szeptember 23-án hozta. Információink szerint bizonyos részletekről november 5-én tájékoztatta a KSH-t az Eurostat.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


