A három most csatlakozott legnagyobb tagállam (Lengyelország, Magyarország és Csehország) kezd veszíteni vonzerejéből, míg a többi kisebb új tagország egyre inkább kedvezőbb megítélés alá esik a nyugati befektetők szemében - áll a Handelsblatt német gazdasági napilap által múlt pénteken közölt Deka Bank elemzésben. A tanulmányban Közép-Kelet-Európa jelenlegi és leendő EU-tagjainak gazdasági helyzetét elemezték száz nappal az EU-bővítés után 18 gazdasági mutató alapján. Az elemzés - mely elsősorban a német vállalatok szemszögéből készült - fő célja az volt, hogy a térségben terjeszkedni kívánó vállalatoknak segítséget adjanak a lehetséges befektetési célország kiválasztásánál. Így a közölt eredmények a későbbiekben akár érdemben is befolyásolhatják a magyarországi működőtőke-beáramlás alakulását.
A kelet-közép-európai régió már nem az a kelet-közép-európai régió, mint amelyet az 1990-es években a nagy nyugati vállalatok felfedeztek. Mostanra egyértelművé vált, hogy a régió országaiból kivált egy kis csoport, amely igencsak maga mögött hagyta a lemaradókat. Ezek az országok nem mások, mint Szlovákia, Litvánia és Lettország.
Ez a három ország majdnem mindegyik vizsgált gazdasági paraméter esetében a legjobb eredményeket tudja felmutatni, míg a többi ország lehet, hogy egyes mutatókat tekintve jobban végzett ennél a három országnál, de más mutatókat figyelembe véve igencsak tetten érhetők a gyengeségek- emeli ki a bank Kelet-Európa szakértője, Dietmar Hornung az újság hasábjain.
Talán érdemes egy táblázat erejéig egy rövid pillantást vetni arra, hogy melyek is voltak azok a gazdasági indikátorok, amelyeket a bank munkatársai az összehasonlításhoz megvizsgáltak (8 csoportba rendezve összesen 18 mutatót).
Michael Pfeiffer,a Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara külgadzasági szakértője szerint a most csatlakozott tagországok vonzerejét a kis és közepes méretű nyugati cégek esetében növelheti az, hogy a jogbiztonság a tagsággal jelentősen emelkedett. Ezen kívül a vonzerőt a különféle keretfeltételek érezhető javulása is emeli. A dolgok lényege azonban abban keresendő, hogy ezek az országok új piacokat és jóval alacsonyabb termelési költségeket jelentenek a nyugati befektetőknek a hazai viszonyokhoz képest.
A tekintélyes német lapban megfogalmazott gondolatok közül kiemelkedik, hogy pl. a gazdasági mutatók alapján a korábban kitűnő eredményeket produkáló Szlovénia az utolsó helyre szorult a mostani összehasonlítás alapján.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Többtucat termék árát csökkentette a Lidl: ezeknél a leglátványosabb a változás
Az árréstoppal érintett termékeken kívül is jelentős árcsökkentéssel találkozhatnak a vásárlóka a Lidl boltjaiban.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


