A jelenlegi szuverén devizaadósi besoroláshoz képest két fokozattal magasabb, új osztályzatokat adott csütörtökön az uniós csatlakozó országoknak a Fitch Ratings, és közölte, hogy az eddigi gyakorlattal ellentétben nem a továbbra is érvényben hagyott államadósi devizabesorolásokat, hanem ezt az új besorolást tekinti a kereskedelmi adósi osztályzatok felső határának, a magánszektorbeli szabad tőkeáramlás uniós garanciáit figyelembe véve.
Az általános hitelminősítői gyakorlatban az egyes szuverén adósságkibocsátók hosszú futamú devizaadósi osztályzata egyben a plafonja az adott ország kereskedelmi adósainak adható adósminőségi osztályzatoknak.
A Fitch csütörtökön bejelentett új rendszerében azonban a kereskedelmi adósoknak az adott ország szuverén besorolásánál két fokozattal magasabb osztályzat is adható , a hitelminősítő indoklása szerint azért, hogy a jól teljesítő magánszektorbeli bankok és vállalatok saját adósminősége és tőkepiaci hozzáférési képessége jobban megkülönböztethető legyen azon országétól, amelyben működnek.
Magyarország esetében a csütörtökön bejelentett új adósminősítési plafon "A plusz". Ez két fokozattal haladja meg a magyar hosszú futamú állami devizaadósság "A mínusz" besorolását , amelyre a Fitch ráadásul tavaly nyár óta - a magas ikerdeficit és a gazdaságpolitikai következetlenségek feletti aggályai miatt - leminősítést valószínűsítő negatív kilátást tart érvényben.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az MTI kérdésére, hogy ha a változatlanul érvényes, "A mínusz" szintű állami devizaadósi besorolást a cég esetleg valóban leminősíti, az magával húzza-e az új, magasabb országplafont is, David Riley, a Fitch Ratings szuverén besorolásokért felelős vezérigazgatója Londonban csütörtökön azt mondta: valószínűleg igen, bár a két besorolás együttmozgása nem teljesen automatikus. - A Fitch továbbra is úgy látja, hogy a szuverén adósra (vagyis az államra) és a gazdaság egészére vonatkozó kockázatok között erős a kapcsolat, még ha e kockázatok nem is azonosak - mondta.
Riley szerint a cél az volt, hogy a különösen erősen teljesítő magánszektorbeli cégek adósprofilját meg lehessen különböztetni az adott ország szuverén adósminőségétől. Az adott ország szuverén adósprofiljának fő mércéje azonban továbbra is a hosszú futamú állami devizaadósság besorolása - tette hozzá.
A Fitch Ratings által csütörtökön kiadott közlemény szerint a devizaadósi besorolástól elválasztott új besorolási felső határ azt is tükrözi, hogy a csatlakozó országokat EU-tagként intézményi és politikai korlátok fogják akadályozni a magánszektorbeli tőkeáramlás - beleértve a nem rezidens hitelezőknek történő teljesítés - szabadsága, valamint a devizaátválthatóság felszámolásában, még szuverén adósságválság esetén is.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


