A jelentős valutaválság-kockázat zónába sorolta a forintot a Bank of America (BoA) londoni befektetési irodája legújabb havi jelentésében. A valutakockázati listát havi rendszerességgel állítja össze a bank. A forint már hónapok óta a lista elején szerepel.
A BoA szerint 50%-nál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a forint 5%-nál többet veszít értékéből, melyet a bank módszertana már valutaválságnak nevez. Ehhez gyakorlatilag egy 280 Ft/euró körüli nominális árfolyamszint tartozik. A modellszámítások makrogazdasági és piaci adatokon alapulnak.
Az elemzés nem ad arra vonatkozó iránymutatást, hogy a leértékelődés mikor következhet be, de az év utolsó negyedére az árfolyam már ezen a szinten mozoghat.
************
Ha a gyengülés bekövetkezik, kérdéses, hogy ezt válságnak tekinthetjük-e. A válságdefiníciók sokfélék lehetnek, figyelembe vehetjük, hogy a forintárfolyam változásával a tartalékszint hogyan módosul, a kamatok miképp változnak, illetve maga az árfolyam leértékelődése milyen mértékű. Valutaválságról jellemzően éves 10-25% körüli leértékelődésnél beszélnek.
A BoA egy elméleti modell alapján jutott a fent közölt erdményre. Kérdéses, hogy a modell mennyire lehet a gyakorlatban is helyes a valós folyamatok előrejelzésére. Ugyanakkor elképzelhető, hogy önbeteljesítő próféciaként működik az ilyen típusú megnyilvánulás egy nagy piaci szereplő részéről. A múlt év szeptemberében a BoA már figyelmeztetett egy ilyen veszélyre, melyet az év végén a forint érdemi gyengülése követett.
A fundamentumok alapján a hazai fizetőeszköz további értékvesztését nem lehet kizárni, ugyanakkor úgy tűnik, a reálgazdasági folyamatok javulnak és talán az egyensúly tekintetében is megállnak a romló tendenciák. Erre a folyó mérleg szintjén már utalnak jelek, a költségvetésben a bejelentett takarékossági csomag értékelhető egy ilyen irányzatnak.

Életveszélyes munkahelyek Magyarországon: itt történik a legtöbb baleset, egyre aggasztóbb a helyzet
Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


