Korunk globalizálódó világának egyik legmeghatározóbb gazdasági szereplője kétségkívül az USA központi bankja, a Fed. Egyáltalán nem meglepő, ha a latin-amerikai, délkelet-ázsiai, orosz, vagy akár a kínai eseményekre egyértelmű befolyást gyakorol az amerikai jegybank. Mindez természetesen felelősséggel is jár az Egyesült Államok oldalán, sok esetben a Fed-et hibáztatják az említett területek gazdasági problémái miatt.
Jelenleg éppen a kínai gazdaságban érzékelhető buborék van porondon, mint Greenspan legújabb "műve". A Morgan Stanley Asia elemzője szerint a Fed alacsony kamatok iránti elkötelezettsége nagyban hozzájárult a kockázatos eszközökkel való spekuláció fellendüléséhez. Ezen spekuláció mellékterméke pedig az USÁ-ban jelentkező magas fogyasztás és az olcsó tőke által gerjesztett kínai beruházási boom. A folyamat kétféleképpen érhet véget: vagy a Fed változtat hozzáállásán, vagy elkerülhetetlenül bekövetkezik egy pénzügyi krízishelyzet a világszerte felhalmozódó kockázatos adósságállomány miatt.
A Fed felelőssége természetesen vitatható, az viszont nem, hogy az Ázsiába irányuló spekulatív tőke mértéke tavaly rekord szintet ért el, még az 1996-os állományt is túlszárnyalva. '96-ban Hong-Kong, Dél-Korea és Délkelet-Ázsia voltak a célpontok, napjainkban pedig Kína tölti be ezt a szerepet és természetesen a kialakuló buborék most is jelentkezik.
Kelet-Ázsia devizatartalékai 234 milliárd dollárnyival többel nőttek, mint a térség kereskedelmi többlete, összehasonlítva a '90-es évek 26 milliárdos, illetve a '80-as évek 8.3 milliárdos többletével. A növekedés 2001-ben erősödött fel, amikor a Fed csökkentette a kamatokat, hogy stimulálja az Egyesült Államok gazdasági növekedését. Már ebben az évben - 1996 óta először - meghaladta a kínai devizatartalékok növekedése a kereskedelmi többletét, majd a tavalyi esztendőben csúcsra jutott a különbözet.

Életveszélyes munkahelyek Magyarországon: itt történik a legtöbb baleset, egyre aggasztóbb a helyzet
Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


