Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő Kormányinfót tart 2024. október 2024. október 30-án.
2024 második felében már többször is szóba került, ám a közelmúltban már maga Orbán Viktor miniszterelnök is megénekelte, hogy 2025-től egy úgynevezett munkáshitel bevezetését tervezi a kormány. A konstrukció a régóta velünk lévő Diákhitel mintáját követné, csak éppen nem a továbbtanuló, hanem a 17-18 éves koruk óta dolgozó fiatal felnőtteket támogatná. Az alábbiakban összeszedtük, mit is lehet egyelőre tudni a konstrukcióról, illetve azt is, mekkora segítséget nyújthat mindez a pályakezdő munkásoknak. Egy biztos – az eddig ismert feltételek alapján úgy tűnik, hogy jelentős pályakezdési támogatásra számíthatnak a fiatal felnőtt munkások.
Idén júniusban Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke vetette fel először, hogy a fiatal szakmunkások külföldi áramlását egy hitelprogram elindításával kellene megakadályozni. A Parragh László által felvázolt elképzelés szerint bizonyos életkor alatt a fiatal szakmunkások szabad felhasználású, kedvezményes hitelre lennének jogosultak annak érdekében, hogy már a pályájuk elején képesek legyenek itthon megteremteni az életkörülményeiket, vállalkozásukat, és ne kelljen ezért külföldön munkát vállalniuk. Merthogy – hangzott Parragh érvelése -, aki külföldön kezdi a pályáját, az jó eséllyel már később sem költözik haza.
A felvetést hamarosan a kormány is felkarolta – nyár végén Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már arról beszélt, hogy a tervek szerint a 17-22 év közötti, szakképző iskolát vagy szakgimnáziumot végzett fiatalok a munkába állásukat követően lennének jogosultak a 10 éves futamidejű, szabad felhasználású hitelre, amennyiben vállalják, hogy Magyarországon élnek és dolgoznak.
Ezt lehet pályakezdési támogatásnak is tekinteni
– mondta akkor Nagy Márton.
Két héttel később, szeptember közepén azonban Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter az aktuális Kormányinfón már arról beszélt, hogy szakmunkáshitel helyett munkáshitelt vezet be a kormány – mindez azt jelentette, hogy az eredeti elképzelésekhez képest szélesedett a jogosultak köre. Gulyás Gergely itt már kifejezetten a Diákhitelhez hasonlította az új konstrukciót, melynek bevezetését 2025. január 1-re ígérte.
Néhány héttel később, október közepén pedig már maga Orbán Viktor árult el újabb részleteket Esztergomban – a miniszterelnök ekkor úgy nyilatkozott, hogy a 2025-től bevezetésre kerülő új konstrukció a diákhitelhez hasonlóan kamatmentes hitelt jelentene a dolgozó fiatalok számára. Néhány nappal később Nagy Márton a Portfolio Budapest Economic Forum konferenciáján pedig már úgy nyilatkozott, hogy a maximum 4 millió forintos hitelösszeg 0% kamattal lesz elérhető. A nemzetgazdasági miniszter akkor hozzátette, már csak az a kérdés, hogy a 17-22 éves korosztály megfelelő-e – vagyis szükséges-e ennek bővítése vagy szűkítése.
Néhány nappal később, október 21-én a Magyar Közlönyben jelent meg az a határozat, amely ismerteti a kormány úgynevezett 21 pontos gazdaságpolitikai akciótervét. A terv értelmében a kormány egyetért az úgynevezett Munkáshitel Program kidolgozásával, amelynek kidolgozása Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter. A Közlönyben megállapított határidő november 30., ami egyhavi csúszást jelent a korábban kommunikált október végi határidőhöz képest.
Itt tartunk most
A fentiek alapján azt mondhatjuk, hogy eddig Nagy Márton október közepi nyilatkozatából derült ki a legtöbb konkrétum – eszerint tehát a 17-22 év közötti, munkás fiatalok igényelhetik majd a maximum 4 millió forintos hitelösszeget 0% kamattal. Ugyancsak Nagy Márton korábban még arról beszélt, hogy a hitel futamideje maximum 10 év lesz, igaz, ezt még az eredeti elképzelések szerinti szakmunkáshitellel kapcsolatban mondta. Ettől függetlenül elképzelhető, hogy ez a kitétel továbbra is érvényben marad, ahogyan egyelőre arra sem utal semmi, hogy az eredetileg emlegetett szabad felhasználáson változtatnának.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Fontos szerepe lehet
Az eredeti, még Parragh László által a nyáron felvetett elképzelés még egy olyan hitelről szólt, amely segíti a fiatalokat az „életkörülményeik és a vállalkozásuk” elindítására. Ehhez képest a szóban forgó 4 millió forint talán nem tűnik soknak, bár a jelentőségét semmiképpen sem becsülnénk le. Bár a tágabb értelemben vett életkörülmények kialakítására talán nem elég, ám egy friss vállalkozás beindításához mindenképpen értékes segítség lehet, hiszen ekkora összegből már lehetséges például egy használt kishaszonjármű és/vagy egyéb más eszközök megvásárlása.
Arról nem is beszélve, hogy egy valóban 17-18 éves, pályája legelején álló, friss vállalkozónak még a hitelképességével is gondja lenne, tehát a piaci hitelekhez kezdetben hozzá sem juthatna, illetve a későbbiekben is csak drágábban.
És ha már a hitel áránál tartunk – jelenleg egy szabad felhasználású személyi hitelnek a legjobb esetben is 11,73% a THM-je, ráadásul a hitel maximális futamideje csak 8 év. Ebből pedig az következik, hogy a hitel havi törlesztője 63 142 forint, mellyel a futamidő végére 6 061 611 forint kerül visszafizetésre. És mint írtuk, ez a jelenleg elérhető legkedvezőbb konstrukció, ennél lényegesen drágábbak is vannak a piacon. Ezzel szemben 4 millió forint 10 éves futamidő és 0% kamat mellett mindössze 33 333 forintos havi törlesztőt jelentene.
Persze ha már vállalkozásról beszélünk, akkor érdemesebb inkább a vállalkozói hitelekkel összehasonlítani a szóban forgó konstrukciót. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, október elején közölt adatai szerint a nem pénzügyi vállalatokkal kötött, 1 millió euró érték alatti forinthitel-szerződések átlagos kamatlába 8,85% volt augusztusban.
Ha ezzel számolunk, és maradunk a 10 éves futamidőnél, akkor a 4 millió forint hitelnek 50 346 forint lenne a havi törlesztőrészlete, amely még mindig jelentősen meghaladja a 33 333 forintot. A futamidő végéig a teljes visszafizetés összege 6 041 520 forintra jönne ki. Ezek alapján is azt mondhatjuk, hogy az eddig ismert paraméterek mellett a munkáshitel valóban jelentős segítség lehet majd a pályakezdő munkásoknak.
Lesújtó számok: a magyarok harmada jön csak ki a fizetéséből, sokan hitelből húzzák ki a hónap végét
A lakosság 9 százaléka venne fel hitelt a következő 1 évben, a nem lakáscélú hitel tervezett összege 1,1 millió forint.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.