Berényi Dorina közel egy évtizedet töltött Dubajban, ahol ingatlanközvetítőként ért el kimagasló sikereket.
Egy nemrég társadalmi egyeztetésre is kiadott tervezet szerint jelentősen átvariálná a jegybanktörvényt a kormány, ami főleg a hitelpiacon okozna komoly mozgolódásokat: a tervek szerint egy plafont vezetnének be a maximális összeg tekintetében, ez pedig meggátolhatná a súlyos eladósodásokat. Abban azonban az elemzők sem biztosak, hogy éppen most, a hitelpiac brutális zuhanása közepette kellene belenyúlni a jegybankot érintő törvényekbe. Megkérdeztünk két szakértőt a tervezetről, a hitelpiacra váró kihívásokról.
Nem elég, hogy súlyos bajban van a hitelpiac a vágtató infláció és az energiaárak idei elszabadulása miatt, a kormány most egy olyan lépésre készül, ami még egy csavart hoz a hitelek területén. A Pénzügyminisztérium által benyújtott, a jegybanktörvény megváltoztatását célzó javaslatban ugyanis az szerepel, hogy megszigorodna a hitelfelvétel: a jövőben plafont vezetnének be a felvehető hitelek mennyiségében.
Nem engednek eladósodni
A felvehető hitel összegét jelenleg közvetlenül nem korlátozza jogszabály, helyette az úgynevezett JTM (jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató) korlát feladata megakadályozni a túlzott eladósodást. A JTM ugyanis meghatározza, hogy az igazolt jövedelem legfeljebb mekkora százaléka fordítható hiteltörlesztésre. Eszerint például egy 10 évnél hosszabb kamatperiódusú lakáshitelnél az 500 ezer forint alatti nettó jövedelem legfeljebb 50%-a fordítható adósságszolgálatra, míg félmillió forinttól 60% a plafon.
Az adósságféknek is nevezett szabály azonban kijátszható a hitel futamidő meghosszabbításával, hiszen míg egy 20 millió Ft összegű, 8%-os fix kamatú lakáshitel havi törlesztője 10 éves futamidőre 243 ezer Ft, addig 20 éves futamidőnél 168 ezer Ft-ot kell törleszteni ugyanerre. A futamidő elnyújtásának azonban van káros mellékhatása, mégpedig az, hogy mivel tovább használjuk a bank pénzét, hosszabb ideig kell rá kamatot fizetni, emiatt pedig jelentősen megnő a hitelre visszafizetendő összeg. A tervezetről hosszabban is írtunk a napokban, ezt a cikket itt tudod újra elolvasni:
Még sok a kérdőjel
Annak érdekében, hogy tisztábban láthassunk, megkérdeztünk két szakértőt is. Argyelán József, a Bankmonitor vezető elemzője a Pénzcentrumnak úgy fogalmazott: valóban az várható, hogy sok hitel esetében maximalizálják majd a felvehető összeget, de még elég sok a homályos részlet.
Alapvetően a törvény új eleme lehetőséget teremt arra, hogy az MNB új adósságfék szabályt vezessen be. A tervezet alapján ugyanis a jövedelem arányában is korlátozható lehet az igényelhető összeg maximuma. Eddig ugye a JTM és HFM szabály volt/van érvényben: előbbi a törlesztőrészlet/jövedelem arányát szabályozhatja, utóbbi pedig az ingatlanfedezet terhelhetőségének maximumára tartalmaz előírást. A tervezet alapján születhetne olyan előírás, melyben kikötnék, hogy az igényelhető hitelösszeg a nettó jövedelem hányszorosa lehet legfeljebb. Arról azonban nincs információnk, hogy az MNB ténylegesen alkot-e ilyen szabályt és ha igen, akkor abban mi fog szerepelni.
Kell ez egyáltalán?
Palkó István, a Portfolio elemzője lapunknak azt mondta, hogy szerinte most amúgy sem pörög annyira a hitelpiac, különösen a lakáshiteleknél figyelhető meg ez a trend. Abban sem biztos, hogy a jegybanktörvény módosítására ebben az olvasatban feltétlenül szükség lenne.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A hazai lakossági hitelpiacra nem jellemző a túlfűtöttség, de ha volt is ilyen a közelmúltban, akkor az most mindenképpen véget ért, hiszen visszaesőben vannak a hitelkihelyezések. Egy adósságfék-szabálynak vagy tényleges, vagy potenciális visszafogó ereje van a hitelpiacra nézve, egyelőre azonban úgy tűnik, egyikre sincs szükség, a kérdés nem aktuális. Egy későbbi túlzott lakossági hitelboom megakadályozásában lehet szerepe egy új LTI-szabályozás bevezetésének, de hogy mekkora, és milyen hatása lenne a hitelpiacra, azt egyelőre korai megmondani.
Az kétségtelen tény, hogy a lakáshitelbumm valóban véget ért: mint mi is megírtuk, a jegybank által utoljára vizsgált hónapban, szeptemberben több mint 40 százalékkal csökkent az új lakáshitel-szerződések száma. Ilyen formában tehát valóban kétséges, hogy erre a módosításra most lenne a legnagyobb szükség, ugyanis a továbbra is vágtató infláció miatt nem várható, hogy újra növekedésnek indulnának a lakáshitelért folytatott rohamok a bankokban.
2019-ben, vagyis alig valamivel a covid okozta gazdasági mikroválság előtt indult az a hitelboom, aminek most nagyon úgy tűnik, hogy vége van az elszálló energiaárakkal, a rossz inflációs és kamatkörnyezettel. Érthető tehát a fentebb már taglalt 2021 februári visszaesés, de ahogy a grafikonon is látszik, rögtön utána egy hatalmas visszarendeződés indult el a piacon, és csak egyszer, éppen 2022 júliusában ment először 100 milliárd forint alá az új szerződések összege - eddig a percig. A lakáshitelezés visszazuhanásáról is részletesen írtunk a napokban, ezt a cikket ide kattintva olvashatod el újra:
Jelentős összeget fizetne be a jegybank
A tervezet nem kizárólag a hitelpiacra, hanem a Magyar Nemzeti Bankot érintő több dologra is kitér, számos ponton módosítaná a kormány a jegybanktörvényt. A Pénzügyminisztérium által egyeztetésre bocsátott törvénytervezet szerint:
- a jegybanknak a nyeresége 50 százalékát kötelezően be kell fizetnie a költségvetésnek,
- viszont nagy jegybanki vesztség esetén a költségvetés terhei időben látványosan szétterülnének,
- továbbá az MNB elnöke pedig újabb adósságféket vezethet be a magánszemélyek hiteleire,
a jegybanki tisztségviselők fizetése pedig emelkedne.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.