A felhasználók leállást tapasztalhatnak többek között a bankfiókok nyitvatartásában, az elektronikus csatornák elérésében, vagy az átutalási megbízások teljesítésében.
Az Európai Unióban 10-ből minden 4. kisbaba olyan családba érkezett, ahol a szülők nem voltak házasok. Magyarországon ennél még rosszabb a helyzet: a csecsemők 44 százaléka született házasságon kívül. Európán belül ebben hatalmas különbségek mutatkoznak országonként: a görögök gyermekek 11, a franciák 60 százaléka születik házasságon kívül. Az elmúlt 10 évben a legtöbb országban, így hazánkban is csak romlottak a statisztikák. Pedig a házasodási kedv régóta nem volt ilyen magas - ebben pedig feltehetően van szerepe a családi otthonteremtési kedvezménynek, és a babaváró hitelnek is.
Európában - legalábbis amely országokból az Eurostathoz érkezett adat - a legmagasabb a házasságon kívül született gyermekek aránya Izlandon: több, mint 70 százalék. A franciáknál 60,4 százalék, a bolgároknál 58,5 és a szlovénoknál 57,7 százalék. A norvégok sincsenek sokkal lemaradva ebben az ügyben: náluk is a csecsemők 56,4 százalékának nem házasok a szülei.
A legkevésbé "renitens" ország Görögország: itt 10-ből csak 1 gyermek született házasságon kívül. Észak-Macedónia (12,1%), Fehéroroszország (13%), Ciprus (20,3%) és Ukrajna (20,5%) szintén azok közé tartozik, ahol a gyermekvállalást nagy arányban házasságkötés előzi meg. Magyarország a középmezőnyben van:
Ez nincs messze az EU átlagától, ami - Máltát adat hiányában ide nem számolva - 41,6 százalék. Ausztriában 41,3 és Szlovákiában 40 százalék ez az arány.
Azonban nem mindig volt így: az 1960-as években például alig több mint 5 százaléka született a gyermekeknek házasságon kívül Magyarországon. Aztán a 70-es évek közepétől a 80-as évek végéig elkezdett szép lassan felfelé kúszni az olyan gyerekek aránya, akiknek a szülei nem voltak házasok, és onnantól indult el az egyre meredekebb emelkedés. Aztán ez 2015-ben megáll és csökkenni kezd - lehetséges, hogy ebben a családi otthonteremtési kedvezmény, azaz CSOK bevezetése szerepet játszhatott:
Pedig házasodunk, mintha muszáj lenne
Tudható, hogy 2020. áprilisban még úgy is többen kötötték össze életüket, mint tavaly ilyenkor, hogy a koronavírus járvány megbénította a fél világot. Májusban fordult a kocka és keresztezte egymást a két vonal: úgy tűnik, aki meg akarta kötni a házasságot a járvány időszakában, az nagyrészt meg is tette, májusban viszont, amikor már nem volt akkora a bizonytalanság, feltehetően sokan visszakoztak.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Míg 2018. januártól 2019. májusig tartó görbe még az előző évek mintáit követte enyhe emelkedéssel, a babaváró hitel bevezetésének évében már másként alakult a grafikon. 2019 májusától kezd el emelkedni az esküvők száma, és eléggé elválik a megelőző évet mutató görbétől, majd a házasságkötések szempontjából holtszezonnak számító november-december és január hónapokban sem csökken vissza a korábbi szintre, februárban pedig már el is kezdődik az erőteljes emelkedés. Mindez a koronavírus járvány betöréséig tartott. Viszont egészen áprilisig nem csökkent a korábbi év szintje alá a házasságkötések száma. Ez azért beszédes adat:
A 2019 júliusában bevezetett babaváró hitel egyik feltétele a házasság, és hogy a gyermek a házasságkötés után, de még a hitel felvétele előtt szülessen - bár ebben voltak enyhítések a járványidőszakban, amelyek veszélyhelyzet megszűnését követő 30. napig voltak érvényben. Így logikus, hogy van összefüggés a házasulási kedv és a babaváró hitel felvétele között. Elég csak rápillantani akár erre a grafikonra, amely hosszabb távlatban mutatja a magyarok házasodási kedvét:
Kérdés, hogy a babaváró hitel mekkora hatást gyakorolhat majd az évek során a házasságon kívül született gyermekek statisztikáira. Várható drasztikus csökkenés a 2019-2020-as adatokban? Egy bizonyos szint alá már sosem fog csökkenni azoknak a kisbabáknak a száma, akiknek a szülei nem házasok? Beleszólhat ebbe a járvány is? Ezt nem tudjuk előre megjósolni, de az biztos, hogy az elmúlt években csökkenő tendencia mutatkozott, és erre a babaváró hitel is nagyban rásegíthet.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


