-9 °C Budapest

Nagybevásárlást tartottak a magyar bankok: nyoma sem volt lassulásnak márciusban

MTI
2020. május 11. 15:35

Márciusban 261 milliárd forint értékben vásároltak állampapírt a pénzintézetek a februári alig 3 milliárd forintnyit követően.  A portfoliójukban lévő állomány ezzel az első negyedév végén 12 265 milliárd forintra rúgott, 367 milliárd forinttal nőtt az első negyedévben - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn kiadott legfrissebb értékpapír-statisztikai adataiból.

A jegybank monetáris tanácsa április elején tartott nem kamatdöntő ülésén a monetáris eszköztár átalakításra vonatkozó számos intézkedésről, ezek között állampapír-vásárlási program elindításáról döntött. Az áprilisi kamatdöntő ülésen határozták meg a program részleteit és május 4-re kitűzték az indulás dátumát. Az első aukción a felajánlott 100 milliárd forintból 50 milliárd forint értékben 2030-ban, 2031-ben és 2038-ban lejáró államkötvényeket vásárolt az MNB.

A háztartások márciusban már 41 milliárd forintnyit eladtak az állampapírjaikból, míg az év első két hónapjában még 166, illetve 182 milliárd forint értékben vásároltak. A lakosság kezén lévő állomány az első negyedévben 322 milliárd forinttal 8361 milliárd forintra nőtt.

A külföldi befektetők - ha szerényebb mértékben is, de -  márciusban is folytatták a tavaly augusztus óta tartó eladásaikat, a magyar állampírok külföldi befektetők portfóliójában lévő állománya márciusban 49 milliárd forinttal, az első negyedévben 713 milliárd forinttal 8745 milliárd forintra csökkent, míg a tavalyi utolsó negyedévben 492 milliárd forint értékben építették le az állományt.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2026. január 8. 19:49
2026. január 8-án hetedik születésnapját ünnepli a Media1, az állami médiától és a közmédiától függe...
Bankmonitor  |  2026. január 8. 12:39
Az MNB lakáshitel statisztikái alapján 273,99 milliárd forint összegben kötöttek szerződést a magyar...
Holdblog  |  2026. január 8. 09:16
A gyengülő dollár, az Európával szembeni részvénypiaci alulteljesítés és az általános bizalmatlanság...
Kasza Elliott-tal  |  2026. január 5. 19:14
Nézegettem ma a részvényeim árfolyamát, és a Comcast elég furcsa volt, nagy réssel esett január máso...
NAPTÁR
Tovább
2026. január 8. csütörtök
Gyöngyvér
2. hét
EZT OLVASTAD MÁR?