Szakértők megvizsgálták, 2024 vége felé hogyan fest a dízelautók toplistája.
A magyarok jelentős része nem engedheti meg magának, hogy saját gépjárművet tartson fent. Nálunk rosszabbul csak Románia és Bulgária áll az EU-s országok közül. Ugyanakkor nem sokat, de javult a helyzetünk 2016-hoz képest. Amennyiben mégis autót vásárolnál, de nem tudod leszurkolni egy kocsi vételárát, akkor sem kell csüggedned, most összeszedtük, hol, mennyiért kaphatsz finanszírozást álmaid autójára!
A magyarok több mint ötöde nem engedheti meg magának, hogy kocsit tartson fent - derült ki az Eurostat tavalyi adataiból. Az unión belül csak Romániában és Bulgáriában rosszabb a helyzet: a keleti szomszédban az emberek 29,8 százaléka van olyan rossz anyagi helyzetben, hogy nem tud fenntartani egy autót, a bolgároknál az emberek ötöde (20,6 százaléka) nem tud saját kocsit venni. Ennél csak egy hangyányit jobb a helyzet nálunk: az uniós statisztikák szerint 20,1 százaléknyian nem tudnák kifizetni az autóval járó költségeket.
A lista másik végén Ciprus és Málta áll, mindkét országban csupán 1,7 százaléknyian nem tudnának fenntartani egy saját autót, Luxemburgban pedig a lakosság 2,2 százaléka nem engedheti meg magának az autózást.
Az uniós átlag 7 százalék, és az Eurostat szerint sokat javult a helyzet, hiszen 2016-ban még az EU-s polgárok 7,7 százalékának volt csak álom a saját gépjármű. A javulás az országos számokon is tapasztalható, szinten mindenhol többen engedhetnek meg maguknak autót, mint 2016-ban. A kivételek közé tartozik Ausztria, ahol 6-ról 6,4 százalékra emelkedett egy év alatt azok aránya, akik nem engedhetnek meg maguknak saját kocsit. Rosszabb lett a helyzet még Dániában (8-ról 8,3 százalék) Luxemburgban (2-ről 2,2 százalék), és Franciaországban is nőtt az arány, 2,6-ról 2,7 százalékra. Hollandiában stagnálás állt be, 2016-ban és 2017-ben is az emberek 6,4 százaléka nem engedhetett meg magának egy saját autót.
Nem muszáj egy autó árát egyszerre leszurkolnod!
Amellett, hogy az ország ötödének csak álom marad az autózás, a magyarok másik, jelentős része nincs olyan helyzetben, hogy zsebből kifizesse egy autó vételárát. Korábban például kiszámoltuk, hogy egy átlagos magyar melósnak hosszú éveket kell güriznie ahhoz, hogy kitermelje egy-egy kocsi vételárát.
Nekik nyújthatnak megoldást például a lízingcégek, amelyek használt kocsikra is adnak hitelt. Soka pénzintézet ad idősebb kocsikra is kölcsönt, Cofidisnél a megvásárolni kívánt autó akár 18 éves is lehet a finanszírozás lejártakor, de például a Budapest Bank is hajlandó kölcsönt adni olyan személygépkocsira, amely 15 éves lesz a hitel kifutásakor. Fontos azonban, hogy az autó vételárának legalább 20 százalékával rendelkezz: jellemzően ez az a minimális önerő, amit minden hitelintézet megkövetel az ügyfelektől. Tehát ha mondjuk 2 millióért akarsz venni egy használt kocsit, akkor minimum 400 ezer forintnyi önerőt kellene leszurkolnod - a futamidőt pedig nem nagyon tudod kitolni, jellemzően 84 hónap a maximum.
Végeztünk egy próbakalkulációt, amelyben egy 8 éves, 2 millió forintos vételárú Volkswagent akartunk lízingre megvásárolni, a minimális önerő ebben az esetben, mint írtuk 400 ezer forint, ennyivel is számoltattunk a kalkulátorokkal. A próbakalkulációkban zártvégű, forint alapú lízinget néztünk magánszemélyek számára. Ezeket az ajánlatokat kaptuk a nagyobb pénzintézetektől:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- CIB Lízing: havi 42 362 forintos törlesztő, THM 21,9 százalék
- Merkantil Bank: havi 36 206 forint, THM: 13,75 százalék
- MKB Euroleasing: havi 34 636 forintos törlesztő, THM: 11,6 százalék
Olcsóbbnak tűnnek a személyi kölcsönök, amelyeknek az igénylése és a folyósítása jóval egyszerűbb, és önerő sem feltétlenül szükséges! Ráadásul még mindig igen olcsónak számítanak a személyi kölcsönök, amely még egy érv mellettük. A Pénzcentrum kalkulátorával kiszámoltuk, hogy egy kisebb, 500 ezer forintos, 5 éves futamidejű kölcsönt például már 8,17 százalékos THM-mel is megkaphatunk a CIB Banknál, amely mindössze 10 109 forintos havi törlesztőrészletet jelent a későbbiekben. De hasonló feltételekkel kínálnak kölcsönt a versenytársakis: a Raiffeisen Banknál 8,97 százalék a THM (10 126 forintos törlesztővel), míg a K&H Banknál 14,74 százalék (11 120 forintos törlesztővel).
Ha nem lenne elég a félmilliós hitel, akkor sem kell aggódnod: például a fentebb említett, 2 millió forintos Volkswagent már önerő nélkül is megveheted! Ekkora összegű, 5 éves futamidejű személyi kölcsönt már 8,17 százalékos THM mellett is igényelhetsz a CIB Banknál (40 436 forintos havi törlesztővel), míg a K&H Banknál ugyanennek a hitelnek 8,26 százalék a THM-je (és 40 066 forintos a törlesztője). Ezektől nem sokkal marad el a Raiffeisen Bank ajánlata, amely 8,97 százalékos THM-el kínál ilyen kölcsönt, 40 505 forintos törlesztővel.
Gondolkozz előre, hogy ne legyen baj!
A személyi hitel felvételéhez nincs szükségünk kimagasló jövedelemre, már egészen alacsony fizetéssel is igényelhető ez a hiteltípus. Noha a Magyar Nemzeti Bank rendeleteiben is szabályozza a felvehető hitelösszeget, fontos tudatosan élnünk a hitelfelvétellel: csak akkor vegyünk fel hitelt, ha annak törlesztését jó előre biztosítottnak látjuk. A személyi hitel már egészen kis összegben is igényelhető, ettől függetlenül alacsony jövedelem esetén érdemes más finanszírozási forrást igénybe vennünk, ha nem kívánunk eladósodni. Stabil jövedelem esetén ugyanakkor nem lehet probléma a törlesztés, ha kellően okosan állapítjuk meg a futamidőt és a törlesztőrészletet.
Minthogy a jövedelmünk a személyi hitel igénylésének legfőbb (és gyakorlatilag egyetlen) feltétele, annak mértéke be is határolja a felvehető hitelösszeget. Az MNB 2015-ben elfogadott adósságfék-szabályai alapján (a 2018-as szigorítás a jelzáloghitelekre vonatkozott) a személyi hitelek esetén a jövedelmünk 50 százalékáig terjedhetnek a törlesztőrészletek (legalább nettó 400 ezres jövedelemnél ez 60 százalék). Természetesen a bankok előírhatnak ennél alacsonyabb határt is, az 50 százalékos jövedelemarányos törlesztőrészlet a hivatalos plafon. Ez alapján bárki könnyen kiszámolhatja, hogy mekkora lehet a maximális törlesztőrészlete, mi pedig legutóbbi cikkünkben annak is utánajártunk, hogy az egyes jövedelmekkel mekkora lehet a maximális hitelösszegünk.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.