Közel 400 milliárd forintos MÁV-hitel kapott szakmai jóváhagyást az Európai Beruházási Banknál, már csak az igazgatótanács döntése van hátra.
Sokakban felmerülhet a kérdés, vajon a rokonaink adósságát behajthatják-e rajtunk, ha ők nem fizetnek. Ez különösen akkor lehet érdekes, ha egy fedél alatt élünk, hiszen ilyenkor a végrehajtók eleve a közös lakcímen keresik a rokont. Utánajártunk, vajon bukhatjuk-e a lapostévénket egy rokon tartozása miatt.
Egy rendszeres olvasónk keresett meg minket azzal a problémával, hogy testvérének fedezetlen hitele van, amit nem törleszt és várhatóan hamarosan a végrehajtó is kopogtathat nála. Olvasónk ugyan arra a címre van bejelentve, mint a testvére, és emiatt attól tart, hogy akár a lakást is bukhatja emiatt. Utánajártunk, hogy mit vihet ilyenkor a bírósági végrehajtó.
Viheti a lakást a végrehajtó?
Főszabály szerint az adós tulajdonában lévő ingatlant lehet végrehajtás alá vonni.
- mondta a Pénzcentrum kérdésére a Magyar Bírósági Végrehajtó Kar (MBVK).
Nem mindegy viszont, hogy ki számít adósnak. A bírósági végrehajtásról szóló törvény szerint: A végrehajtást azzal szemben lehet elrendelni, akivel szemben kötelezést (marasztalást) tartalmazó, jogerős vagy előzetesen végrehajtható és lejárt határozat van, amelyből megállapítható, hogy az adós milyen összeget köteles fizetni, mit köteles tenni. Vagyis az ellen indulhat eljárás, aki ellen fizetési meghagyás van érvényben.
A fizetési meghagyást elfogadhatja az adós, de a bíróság is elrendelheti ennek a dokumentumnak a létrehozását. Ennek lényege, hogy rögzíti a tartozás tényét, illetve összegét. Akivel szemben a bírósági végrehajtást elrendelték a végrehajtó nemcsak, hogy eljárhat, hanem köteles eljárni.
Tényleg vihetik a lapostévémet a testvérem miatt?
Alapvetően csupán az adós tulajdonában lévő ingóságokat lehet lefoglalni, ezeket viszont az ideiglenes és az állandó lakcímről is elvihetik. Ehhez viszont egyértelműnek kell lennie, hogy az ingóság az adós tulajdona, így nem lehet lefoglalni azt, ha egyértelmű, hogy az adott tárgy nem az adósé.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- tette hozzá az MBVK. Emiatt, ha a végrehajtó érkezésekor nem vagyunk jelen, vagy nem tudjuk bebizonyítani, hogy az adott tárgy a mi tulajdonunk és nem az adósé, akkor ezt a beható elviheti. Ugyan lehetőségünk van ennek visszaszerzésére (igénypert indíthatunk), azonban ez egy bonyolultabb procedúra.
- Az adós foglalkozásához szükséges vagyontárgyak,
- Alapvető ruházati cikkek,
- Fűtő-világító eszközök,
- nélkülözhetetlen konyhai és háztartási felszerelések.
Házastársak esetében ennél szigorúbb a szabályozás, ugyanis a házastársak (hacsak nem élnek vagyonközösségben például egy házassági szerződés miatt) egymás ingóságaiért is felelősségre vonhatók. Ez azt jelenti, hogy a bírósági végrehajtó elviheti a házastárs vagyontárgyát annak adóssága miatt. Nem foglalható le azonban az a vagyontárgy, amely a nem adós másik házastárs különvagyona, feltéve, hogy ezt a végrehajtó előtt kétséget kizárólag a helyszínen nyomban igazolja az érintett, ellenkező esetben a különvagyoni jelleget is csak igényperben lehet bizonyítani.
Mi a végrehajtás menete?
A bírósági végrehajtók alapvetően ebben a sorrendben próbálják behajtani az adósságot:
- Bankszámla inkasszóval, munkabérből (vagy más jövedelemből) levonással,
- Az ingóságok lefoglalása és értékesítése,
- Az ingatlan(ok) lefoglalása és értékesítése.
Amennyiben az adott végrehajtási módszer nem, vagy aránytalanul hosszú idő alatt térül meg, akkor a végrehajtó a következő fokozatra léphet.

Úgy kellett már ez a pénz a városoknak, mint egy falat kenyér: gigatámogatást kap rengeteg település
Az OTP Bank az előző uniós ciklus kezdete óta közel 400 önkormányzati fejlesztéshez nyújtott kiegészítő forrást.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


