16 °C Budapest

Milliókat engedhetnek el a bankok: így rendezi az adósságot az MNB

Pénzcentrum
2016. március 7. 14:05

Pénteken újabb adóssegítő intézkedést jelentett be az MNB, ami a nemfizető adósokon segíthet. Ezzel párhuzamosan a magáncsőd határidejét meghosszabbító törvényjavaslatot is beadta három képviselő. Persze kérdéses, hogy melyik kezdeményezés segíthet végül az adósokon, az viszont látszik: a bankok sok esetben az egyezetések során milliókat is elengedhetnek a tartozásból.

Több frontos is jól járhatnak a nefizető hitelek adósai:

  • Pénteken újabb adóssegítő tervvel állt a nemfizető hitelesek elé az MNB,
  • Ráadásul a kormány a magáncsőd határidejét is kitolná.

A magáncsődre az egykori devizahitelesek közül mindössze párszázan jelentkeztek, ami jócskán elmarad a korábban becsült 20 ezres tömegtől. Pénteken egyébként törvényjavaslatot nyújtottak be, ami a jelentkezési határidőt szeptember 30-ig kitolja.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) is az adósokon próbál segíteni új tervével, amit március közepén vezethetnek be. Egyelőre részleteket nem ismerünk a jegybanki tervekből, az eddig kiadott információk azonban azt mutatják, hogy egy korábban már bevált receptet alkalmaznának széleskörűen.

Mi lehet az új intézkedés lényege?

A pénteki bejelentés szerint a jegybank ajánlást fog készíteni a bankoknak, amelyben meghatározza, hogy milyen elvek mentén egyeztessenek az ügyfelekkel. Az MNB arra sarkalja a pénzintézeteket, hogy az egykori devizahiteleknél az árfolyam növekedéséből származó többletteher egy részét vállalják át az adósoktól. Ennek célja, hogy az adósok ismét fizetőképesek legyenek és törlesszék a kölcsönüket.

A jegybank elvárja, hogy minden érintett ügyféllel felvegyék a kapcsolatot a bankok. Az adósság mérete és az egyedi élethelyzetek miatt azonban személyre szabott megoldások születhetnek, nem valószínű, hogy egységes adósság-elengedés történik. Az ajánlás egyébként annyiban hasonlít a magáncsődhöz, hogy nemcsak az adóst, hanem az kezeseket, kötelezetteket stb. is bevonja az adósságrendezésbe.

Hogyan nézhet ki ez a gyakorlatban?

Az új javaslat a gyakorlatban azt írhatja elő, hogy a bankoknak mindenképpen fel kell keresniük az adósokat, és valamilyen javaslatot kell tenniük arra, hogyan rendeznék a tartozást. Ehhez persze az ügyfelek közreműködésére is szükség van, azaz a pénzintézet megkeresésére válaszolniuk kell ahhoz, hogy részt vehessenek az adósságrendezésben:

  • Az egyik lehetőség egyébként az, hogy a bank az adósokkal közösen értékesíti az ingatlant, ezzel akár a teljes tartozástól is megszabadulhatnak a hitelesek. Ilyenkor a lakást általában piaci áron tudják értékesíteni. Ha viszont túl sok adós egyszerre szeretne így megszabadulni a tartozásától, akkor fennáll a veszély, hogy csak alacsonyabb áron tudják eladni az ingatlant.
  • A másik lehetőség, hogy a hitelt újratárgyalják, és a futamidő növelésével vagy a törlesztőrészletek átmeneti csökkentésével segítik meg az adóst.

Természetesen mindkét esetben lehetőség van arra, hogy a tartozás egy részét elengedje a bank, ha ezért cserébe a kölcsönt tovább fizeti az ügyfél, vagy az értékesítésnek köszönhetően megkapja a tartozást. Az elengedés mértékét azonban nem lehet megállapítani, mivel minden hiteles egyedi megállapodást kaphat a bankjától.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Mi történik, ha nem tudnak megállapodni?

Persze előfordulhat, hogy nem tudnak megállapodni a felek, ilyenkor az adósnak érdemes lehet a magáncsődbe belépnie és ennek keretein belül egyezséget kötni a bankkal.

Ahogy azt korábban már kiszámoltuk, egy átlagos devizahitelesnek 5 millió forintot is elengedhetnek a családi csődvédelem keretein belül.

Ehhez viszont jelentős mennyiségű dokumentumot kell kitölteniük, akár az sem elképzelhetetlen, hogy ezer oldalt is le kell adni a csődvédelem igényléséhez, ami viszont nem nagy ár, ha tényleg milliókat engednek el a tartozásból.

Akinek nincs lehetősége arra, hogy a magáncsődbe belépjen, az még mindig fordulhat a Nemzeti Eszközkezelőhöz (NET). A NET a nemfizető adósok ingatlanát megvásárolja, amit ezután az egykori tulajdonosok kedvező áron visszabérelhetnek. Ezzel ugyan a lakás tulajdonjogát elveszítik, mégis igen kedvező bérleti díjért cserébe az otthonukban maradhatnak.

A tartozás elengedése egyébként egyedi lehet, ugyanis a tavalyi elszámolások során már 764 milliárd forint kedvezményt kaptak az ügyfelek a bankoktól. A mostani intézkedés viszont további jelentős veszteségeket okozhat a magyar bankoknak.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. május 16. 12:38
Vasárnap esténként érkezik a műtárgy-kereskedő show folytatása, amelybe ezúttal hírességek viszik el...
ChikansPlanet  |  2025. május 16. 11:10
A Dél-kaliforniai Egyetem új kezdeményezése Kalifornia állam közel 6,5 kilométernyi csatornarendszer...
Holdblog  |  2025. május 16. 09:46
A mai fiúk tényleg cukik (they are so cute!), minden érdekli őket, de valójában semmi se. Legkevésbé...
KonyhaKontrolling  |  2025. május 16. 07:44
A kérdés és a blog témája alapján úgy tűnhet, hogy a válasz egyértelműen nem lesz. Meglepú módon job...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 16. péntek
Mózes, Botond
20. hét
Május 16.
A fény világnapja
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?