Számos aggódó olvasói levél érkezett szerkesztőségünkhöz a "helyi önazonosság védelméről" szóló törvényjavaslattal kapcsolatban. Megválaszoljuk a legfontosabb kérdéseket.
Öt éven keresztül tette pokollá az életét egy brit nőnek a bank, mivel olyan hiteltartozást akartak rajta behajtani, amelyet valójában nem is ő halmozott fel. Ugyan az ügy megoldódott, de mint kiderült, nem ő az egyetlen, akinek a bank tévesen küld fizetési felszólítást. Mi a helyzet Magyarországon, vajon megtörténhet ez egy hazai banknál is?
Öt éven keresztül zaklatta a bankja azt a brit nőt, aki valójában nem is tartozott a banknak. 24 különböző behajtó cég kereste meg őt ez alatt az idő alatt, még karácsonykor is rendszeresen zaklatták az asszonyt.
Összesen mintegy 16 ezer fontot, vagyis mai árfolyamon nagyjából 7 millió forintot akartak rajta behajtani. Az öt év alatt volt, hogy napi négy levelet kapott a behajtóktól és számtalan fenyegetést és zaklatást kellett elszenvednie. Mindezt úgy, hogy igazából egy fillérrel sem tartozott.
Ugyan a behajtók egy része végül beismerte, hogy rossz embert keresnek és az elszenvedett "kellemetlenségekért" 500 font kártérítést fizettek neki, azonban a behajtók fele még mindig a nyomában van.
Hogy történhetett ez meg?
Nem ez az első eset, amikor a behajtók nem a tényleges adós nyomába szegődnek: egy brit férfivel is hasonló történt nem is olyan rég, tőle 12 ezer fontot (5,2 millió forint) követelt a bank. Őt egyébként 2007 óta üldözik a behajtók, vagyis már több mint 8 éve teszi pokollá az életét egy adminisztrációs hiba.
Ez egyébként a brit törvények miatt viszonylag gyakori eset, a Daily Mail olvasóinak ezrei találkoztak már hasonló, nem nekik szóló fizetési felszólítással. A lap közbenjárása után egyébként megszüntette a bank a behajtást és bocsánatot kért.
Kaphatunk Magyarországon téves fizetési felszólítást?
A nyilvántartások rendszere Magyarországon igen szigorú, így elég kicsi az esély arra, hogy más tartozását rajtunk akarják behajtani. Míg az Egyesült Királyságban olyan bank is létezik, amelyet csak mobilalkalmazáson keresztül érhetünk el, addig itthon a pénzmosási törvény szigorú ügyfél azonosítást ír elő.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A legtöbb esetben ugyanis az ügyfél személyes megjelenésére van szükség itthon.
- a) természetes személy
- aa) családi és utónevét (születési nevét),
- ab) lakcímét,
- ac) állampolgárságát,
- ad) azonosító okmányának típusát és számát,
- ae) külföldi esetében a magyarországi tartózkodási helyet
- olvasható a pénzmosási törvényben. Ezek a kötelező azonosítási adatok, de például számlanyitáskor az adataink mellett a pénzügyi szolgáltatók gyakran elkérik a személyi okmányainkat, hogy lefénymásolhassák azt.
Persze bizonyos ügyek intézésénél előfordulhat, hogy meghatalmazást adunk, ekkor az alábbi plusz azonosításra van szükség:
- olvasható a pénzmosási törvény 8. § -ában. Eszerint tehát ilyenkor további adatokra van szükség, hiszen a meghatalmazottat is azonosítani kell, illetve írásbeli nyilatkozatra is szükség van az ügyintézéshez.
>>> Lájkold a Pénzcentrum Facebook-oldalát, és nem maradsz le semmiről!

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


