A kormány legújabb találmánya, az Otthon Start program további lendületet adhat a már most is erőteljes növekedést mutató hitelpiacnak.
Az év egyik legfontosabb pénzügyi híre volt, hogy bedőlt a DRB bankcsoport. A bankok csődjével a devizahitelesek is rosszul járhatnak, konkrétan lecsúszhatnak az elszámolásról. A Pénzcentrum utánajárt, hogy milyen esélyeik vannak a DRB-devizahiteleseknek.
A DRB bankcsoport csődje után a devizahiteles ügyfelek jogosan félnek attól, hogy nem számol el velük a bank, és gyakorlatilag egy fillért sem kapnak vissza a tisztességtelen elvonások miatt. Megszűnt bank esetén alapvetően a Magyar Nemzeti Bank (MNB) egy decemberi rendelete alapján kell elszámolni az ügyfelekkel.
Ki számol el a DRB devizahiteleseivel?
- válaszolta kérdésünkre az MNB. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a levelek kiküldését a bankok végzik, viszont a küldeményeket a felszámoló aláírásával kell ellátni.
Ha a felszámolás alatt álló intézményeknél az elszámoláshoz szükséges adatok hiányosak vagy teljesen hiányoznak, akkor az elszámoláshoz az MNB rendeletében szabályozott becslési eljárást kell alkalmazni, amely a fogyasztóknak kedvez. Lényeges, hogy a felszámoló adatokat kérhet be a fogyasztóktól, ezekkel kiegészítheti a meglévő információit.
Mikor kapják meg az elszámolást az ügyfelek?
A DRB ügyfeleinek az elszámolási értesítőt a többi devizahiteleshez hasonlóan április 30-ig kell megkapnia. Lényeges, hogy a forinthitelesek értesítőit 2015 során később, augusztus 1. és szeptember 30. között kell postára adni. Az még kérdéses azonban, hogy ezeket a leveleket ki fogja feladni, ez ugyanis a felszámolás folyamatától és esetleges lezárulásától függ.
Lesz miből kifizetni az ügyfeleket?
Egy vállalat csődje esetén a felszámoló sorrendet állít fel a cég hitelezői felé. Ez a bankok esetében sincs másként, vagyis a felszámolóbiztos a devizahitelek miatt visszajáró kifizetéseket is besorolja a többi tartozás közé.
- mondta az MNB. Ugyan automatikusan bekerül minden devizahiteles kifizetés ezek közé a tartozások közé, a gyakorlatban egyáltalán nem biztos, hogy ténylegesen kapnak pénzt a devizahiteles ügyfelek. Ennek két fő oka van:
- A kifizetés sorrendjében aránylag hátul helyezkednek el (D kategória).
- A bankokból eleve hatalmas összeg (100 milliárd forint) hiányzik, így a tárgyi eszközök értékesítése után sem biztos, hogy fedezhetőek a tartozások.
Egyelőre viszont nem lehet megmondani, hogy kielégíthetőek a követelések vagy sem, ráadásul a jegybank arra a kérdésünkre, hogy megkaphatják-e az ügyfelek a teljes összeget, érdemben nem tudott választ adni.
Mi lesz az élő szerződésekkel?
Az élő szerződéses devizahiteles ügyfeleknek eleve nem jár vissza készpénz, mégis részesülnek elszámolásban.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A felszámolás során a hitelportfóliót értékesítik, így a még élő szerződések átkerülnek egy másik pénzintézethez, a fennálló tartozást pedig az eredeti kondíciók szerint kell megfizetni (ez esetben a forintosítás kondíciói a mérvadóak).
Ha a jelzáloghiteles adósnak konkrét elképzelése van arról, hogy melyik bankhoz szeretne átmenni, ezt a forintosításnak köszönhetően könnyedén megteheti, hiszen az elszámoló levél kézhezvételétől 60 napja van arra, hogy felmondási díj megfizetése nélkül lezárja a kölcsönt. Ezután természetesen új hitelszerződést kell kötni, ha nem szeretnénk egyben rendezni a tartozást.
Melyik bankok érintettek a DRB csődben?
A jegybank március 2-án vonta vissza a DRB bankcsoporthoz tartozó kisbankok tevékenységi engedélyét. A fenti szabályok a bankcsoport négy alábbi tagjára érvényesek:
- DRB Dél-Dunántúli Regionális Bank
- BRB BUDA Regionális Bank
- Dél-Dunántúli Takarék Bank
- ÉRB Észak- Magyarországi Regionális Bank
A javaslat az MNB-t hatalmazná fel azzal, hogy széleskörűen ellenőrizze és felügyelje az elszámolási és forintosítási folyamatot.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Az OTP Bank elkötelezett a digitális fejlesztések támogatása mellett (x)
Új, online gyorsan és kényelmesen igényelhető hitelterméket vezetett be az OTP Bank kisvállalkozói ügyfelei számára
-
Jön a nyári kupondömping a SPAR-nál! (x)
Több száz termék akár féláron – indul a SPAR nyári kuponakciója! Júliusban visszatérnek a SPAR kuponnapok, ahol nemcsak a strandtáskád, hanem a bevásárlókosarad is tele lehet kedvezményekkel!
-
Digitális vállalkozói számla a BinX-től (x)
Gyors, modern és ügyfélbarát vállalati számlaszolgáltatást kínál a hazai neobank, a BinX, sőt a tranzakciós illetéket sem hárítja át ügyfeleire.


