Tudod, mi a devizahitel lényege, milyen bankkártya- és bankszámlatípusok léteznek, vagy hogy kinek a terhe a szochó? Mit jelent a BUX vagy az EBKM? Teszteld...
A forintosítási törvénnyel lassan az utolsó hiányzó részleteket megismerjük a devizahiteles csomagból. Megnéztük, hogy mi a helyzet azokkal, akik nem tudták fizetni a kölcsönüket, vagy éltek az árfolyamgát adta lehetőséggel.
A hétfőn megjelent forintosításról szóló törvénytervezet részletesen szabályozza, hogyan fogják átváltani a devizahiteleket forint alapú kölcsönökre. Vannak azonban speciális esetek, amelyek különleges figyelmet igényelnek. Ennek oka lehet a törvény nem egyértelmű megfogalmazása, vagy az is előfordulhat, hogy speciális eseteket egy későbbi rendeletben fognak szabályozni. Összeszedtük azt a 10 kérdést, ami sok devizahitelest izgat.
1. "Valódi" devizahiteles vagyok, vagyis devizában vettem fel a hitelt, abban is törlesztem. Hogyan forintosítják a hitelemet?
A "valódi" devizahiteleseknek is a már ismertetett árfolyamon (256,5 forint a svájci franknál, illetve 309 forint az eurónál) fogják átváltani a kölcsöneiket, ebben nem lesz különbség a deviza alapú hitelekhez képest.
2. A többséggel ellentétben csökkent a devizahitelem kamatszintje. Ez most visszaáll az eredeti szintre, vagyis nőni fog a törlesztőrészletem?
Több esetben előfordult, hogy a hitelkamatot a bank csökkentette még mielőtt erre az elszámolási törvény kötelezte volna. Ilyen esetben a korábbi kamatszintet nem kell visszaállítani, mivel az elszámolási törvény szerint az ügyfél számára kedvezőtlen módosítás tisztességtelen, illetve a forintosítási törvényben is rögzítik, hogy "A korábbi szerződési feltételek közül megmaradnak azok, amelyek érvényesek maradtak, mert nem minősültek tisztességtelennek. Ez alapján tehát nem fog emelkedni a törlesztőrészlet, sőt a kamatfelár szabályoknak köszönhetően akár tovább csökkenhet.
Van viszont egy kivétel, ha a kamatfelár nem érné el a minimális két százalékot sem a felvételkori, sem a mostani kamatszinthez képest, akkor ezeknek az ügyfeleknek nőni fog a kamatszintjük. Emiatt lehetőségük lesz arra, hogy továbbra is deviza alapon fizessék a hitelüket, a mostani, vagy a kezdeti kamatszintnek megfelelően. Lényeges, hogy az árfolyamkockázat megmarad, vagyis lehet, hogy még emelkedő kamatok mellett is jobban megéri a kölcsönt forintosítani.
3. Beléptem az árfolyamgátba, a gyűjtőszámlát is átváltják?
A törvény a hatálybalépése napján megszűnteti a lehetőséget, hogy az árfolyamgátba új devizahitelesek lépjenek be. Ennél részletesebben nem ír a törvény az árfolyamgátról, azonban az sejthető, hogy a gyűjtőszámlás tartozás megmarad, viszont az elszámolásnak köszönhetően sok esetben az ezen lévő tartozás egésze eltűnhet. Várhatóan az ez után fennmaradt tartozást fogják forintosítani.
4. 2009-ben végtörlesztettem a hitelemet, és egy másik devizahitellel váltottam ki. Most az eredeti hitel kamatszintjéhez térhetek vissza?
A forintosítás során csak a most még élő szerződéseket veszik figyelembe, vagyis a 2009-ben felvett kölcsön eredeti kamatfelárát veszik figyelembe az átváltáskor. Ha első hitelt 2004. május 1. előtt vették fel, vagy 2009. július 26. előtt zárták le, akkor a forintosítást nem is lehetne végrehajtani, illetve az elszámolási törvény sem vonatkozik rá, vagyis visszatérítés sem jár belőle.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
5. A végrehajtás alatt álló hitelemet is forintosítják?
A végrehajtás alatt álló kölcsönöket ugyanúgy forintosítani kell, mint a többi hitelt, ez alól négy kivételt ad a törvény (egyébként az összes devizahitelre vonatkozóan):
- A törlesztőrészletet meghaladó rendszeres jövedelme van az illetőnek a hitel devizanemében.
- Ha megfelel a jövedelemarányos törlesztőrészlet törvényben felállított szabályainak. Ez azt jelenti, hogy euróhiteleknél jövedelemtől függően 25, illetve 30 százalékos, míg más devizában elszámolt kölcsönöknél 10, illetve 15 százaléka lehet a törlesztőrészlet a havi nettó jövedelemnek.
- Ha 2015. december 31-ig lejár a kölcsön.
- Az átváltáskor induló kamat meghaladja az eredeti vagy a jelenlegi kamatot.
6. Követeléskezelőhöz került a hitelem, ki fog forintosítani, a bank, ahol a kölcsönt felvettem, vagy a követeléskezelő? Kinek kell tovább fizetnem? Visszakerül a bankhoz a tartozásom?
Az adós szempontjából mindegy, hogy ki forintosítja a hitelt, mivel a további törlesztőrészleteket a követeléskezelőnek kell fizetni, nem kerül vissza a bankhoz a tartozás.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.