A magyar jog-, és gazdasági rendszerre minden bizonnyal jelentős hatást gyakorló ítélet született 2025. április 30-án az Európai Bíróságon.
A devizahiteles mentőcsomag miatt rövid távon a hitelezési aktivitás csökkenésére számíthatunk, de középtávon a kölcsönök nyújtásának erősödése várható. Vonnák Balázs, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója szerint a jelenlegi 2,1 százalékos alapkamat szinte teljesen megegyezik a legtöbb devizahitel felvételkori svájci frank alapkamatával - írja a Magyar nemzet.
A lakossági devizahitelek kivezetésével, vagyis az elszámolás, a forintosítás, valamint a fair bankrendszer követelményeinek bevezetésével kapcsolatos intézkedéseknek köszönhetően visszatérnek a normál banki működéshez Vonnák Balázs, a jegybank igazgatója szerint. Jegybanki várakozások alapján a lakossági devizahitelesek megmentése a teljes magyar pénzügyi közvetítői rendszernek mintegy 940 milliárd forintjába kerül, amelyből a bankrendszert több mint 780 milliárd forint terheli. A csökkenő hitelkamatok miatt ez évente több mint százmilliárd forinttal növekszik majd.
Rövid távon ezért a hitelezési aktivitás csökkenésére számítanak, középtávon azonban a kölcsönnyújtás erősödése valószínűsíthető, miután a hitelkamatok esése, illetve a fair hitelkiváltás versenyt indíthat a bankok között. Mindennek köszönhetően a pénzintézetek egy része komoly nehézségekkel küzd majd. Vonnák Balázs ezért arra számít, hogy középtávon csökkenhet a magyarországi nagybankok száma, mert lesznek olyan anyabankok, amelyek nem akarnak újabb tőkét áldozni a versenyben maradásra.
Kérdésre válaszolva az igazgató kifejtette, a Kúria döntése értelmében a devizahitelek kamatait a felvételkori szintre kell csökkenteni a jövő évi forintosítás során. Ez ugyanakkor nem jelent különösebb problémát, hiszen a jelenlegi 2,1 százalékos jegybanki alapkamat szinte teljesen megegyezik a legtöbb devizahitel felvételekor élt svájci alapkamattal. Vagyis a kamatszámítás alapját adó ráta nagyjából ugyanaz.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


