A Magyar Nemzeti Bank publikációjából kiderül, hogy a CSOK Pluszt igénylő házaspárok mekkora családot szeretnének.
Adósságból adósságba hajszolta magát az az idős tatabányai asszony, aki egy fogyasztói csoport áldozatává vált. Példája jól mutatja, hogyan dolgoznak ezek a csoportok - és azt is, mennyire óvatosnak kell lennünk a túlságosan kecsegtető ajánlatokkal.
Saját pénzét adták volna vissza "hitelbe" annak a tatabányai nyugdíjasnak, akit egy fogyasztói csoport vert át. A 70 éves H. Gyulánénak 400 ezer forintot kellett volna befizetnie, hogy megkapja az ígért 1 millió forintos "hitelt", pedig már tíz hónapja fizette az előtörlesztéseket - mesélte a Blikknek a kárvallott.
Kényszerűségből zálogba adott arany ékszereket, a családi örökséget szerette volna kiváltani, ezért kellett hitelt felvenne. Kapóra jött az egyik cég ajánlata, olyan könnyűnek és egyszerűnek tűnt minden - idézte fel az asszony, aki egy tatabányai "átmeneti" irodában találkozott az üzletkötővel.
A nő még aznap befizette a regisztrációs díjat és az első részletet, összesen 61 ezer forintot. A következő hónapban azonban az ígért pénz helyett csak egy díjbeszedő lapot kapott, amiben további előtörlesztést követeltek tőle. A nyugdíjas 10 hónapon át fizette a havi 7900 forintos részleteket, miközben néha kenyérre sem volt pénze. Szorult helyzetét a családja elől is eltitkolta.
Tíz hónap törlesztés után a cég egy trükkel próbált újabb nagy összeget leakasztani az asszonyról. Közölték vele, hogy
Ennyi pénzt már nem tudott volna nekik odaadni. Ráadásul csak félmilliót adtak volna érte, a többit a futamidő végére ígérték. Végül inkább jelzáloghitelt vett föl a lakásra, hogy meg tudjon élni.
Fontos tudni, hogy a fogyasztói csoport nem hitelintézet, és nem is bank, hanem szervező cég, jövedelemszerző gazdasági társaság, amely a szervező tevékenységet díjazás ellenében végzi.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A fogyasztói csoport tagjai egymásnak adnak kölcsön. Mindenki rendszeresen befizet egy bizonyos összeget, majd az így összegyűlt megtakarításból megvásárolják a szerencsés tagnak az általa kiszemelt terméket (autó, lakás stb.). Akár szerencsével jár egy tag, akár nem, tovább kell fizetnie a számára meghatározott törlesztést egészen addig, amíg a csoport minden tagja hozzá nem jut az általa megszerezni kívánt áruhoz vagy szolgáltatáshoz.
A fogyasztói csoportok a rendszerváltás idején jelentek meg Magyarországon. Létjogosultságukat akkor a magas infláció, valamint a fogyasztási eszközök hiányzó finanszírozása indokolta. A működésük lényege egy példán bemutatva: ha 100 személy minden hónapban félre tudja tenni egy autó század részét, akkor mindannyian 100 hónap múlva jutnak autóhoz. Viszont ha csoportba szerveződnek, akkor már az első hónap végén kisorsolható közöttük egy autó, és ez így megy a századik hónapig, vagyis a legutolsó jár olyan rosszul, mint valamennyien jártak volna, ha nem szerveződnek csoportba. Ha magas az infláció, akkor az előrehozott vásárlás is olcsóbbá teszi a terméket.
Az idei évtől nem lehet új fogyasztói csoportot létrehozni, legfeljebb a kieső tagok helyébe lehet újakat felvenni. Az év elejétől nem lehet tagokat toborozni nyilvános felhívás útján, így aki a korábbiakban már megtévesztőnek minősített állításokhoz hasonlót olvas vagy hall hirdetésekben, mindenképp tájékozódjon.
Miután a fogyasztói csoportok - például lakás vásárlására - akár 10 éves időtartamra is létrejöttek, időbe telik, amíg az utolsó is megszűnik közülük. Miután eddig szabályozás nélkül működtek, így a hátralévő időre már megszabja a kormány a működésük feltételeit.
Az alapok - erre mindenképp figyelj, mielőtt hitelt veszel fel
- Tanulmányozd át az adott hitelkonstrukció Általános Szerződési Feltételeit / Üzletszabályzatát, és kérdezd meg a bankot/szolgáltatót a nem érthető fogalmakról.
- Minden esetben olvasd el a szerződéses dokumentumokat, mielőtt aláírnád azokat.
- Hasonlítsd össze a különböző bankok által kínált konstrukciók jellemzőit (kamat, THM, egyéb költségek, előtörlesztés lehetősége, stb.).
- Alaposan nézz körül az ajánlatok között, ha szükséges, hívd fel a bank/szolgáltató ügyfélszolgálatát (ha nincs ilyen telefonszám, az eleve gyanús) vagy keresd fel őket személyesen.
- Kérdezz rá a különböző futamidőjű lehetőségekre, kérj az ügyintézőtől konkrét példát, hogy lásd a futamidő függvényében a havi törlesztőrészleted.
- Soha ne vegyél fel nagyobb hitelösszeget, mint amit megengedhetsz magadnak.
- Ne bízz a kirívóan csábító ajánlatokban! Mindig alaposan ismerd meg a konstrukciót, mielőtt döntést meghozod.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.