Pénzcentrum • 2014. május 14. 05:30
Padlón vannak a hitelkamatok Magyarországon, ez nem csak a lakáshiteleket érinti, hanem úgy tűnik, hogy autót is érdemes hitelre vagy lízingre vásárolni. Melyiknek milyen előnye, hátrányai, csapdái vannak? Hitelt válasszak, vagy lízinget?
A Magyar Nemzeti Bank április végén korábban nem látott mélypontra (2,5 százalék) csökkentette az alapkamat mértékét, aminek köszönhetően a lakáshitelek mellett az fogyasztási hitelek, így az autóhitelek és autólízingek kamatlábai is alacsony szintre csökkentek. Ennek köszönhetően sokaknak érdemes elgondolkodniuk, hogy kölcsönből vegyenek autót, viszont már nem a hitel a slágertermék, ezt a szerepet átvették a zárt végű lízingek (lízing).
Miben különbözik a lízing és a hitel?
A legszembetűnőbb különbség a két konstrukció között az, hogy míg a hitel esetében azonnal a mi tulajdonunkba kerül az autónk, addig a lízingnél a bank (hitelnyújtó) lesz a tulajdonos, amíg le nem jár a szerződés, és utána kerül a mi tulajdonunkba a kocsink.
Pontosan azért, mert a finanszírozó marad a gépjármű tulajdonosa, alacsonyabb kamatokat tesz lehetővé a lízing. Az alábbi táblázatban látható, hogy közel fele a hitel törlesztőrészlete, mint a lízingé. Ez köszönhető annak is, hogy a hitenél az új Polgári törvénykönyv már nem teszi lehetővé az autó lefoglalását, így nem tud fedezetként szolgálni.
Szintén a fedezetnek (az autó tulajdonosa a finanszírozó) köszönhető, hogy eltér a két konstrukció minimálisan szükséges önerő szükséglete. Míg a hitel esetében 25 százalék önerőre van szükség, addig a lízing esetén már 20 százaléktól vehetünk autót "kölcsönre".
Érdemes azt is megfontolni, hogy végig fizetjük a hitelt, vagy szeretnénk előtörleszteni, vagy lezárni a finanszírozást, ha ez utóbbit választjuk, akkor a lízing esetén 4 százalék körüli összeget (lezárási vagy előtörlesztési díjat) kell fizetnünk, míg a hitel esetén ezt megúszhatjuk.
Mi alapján válasszam ki a céget, ami finanszírozza az autóvásárlásomat?
A Pénzcentrum.hu gyűjtése szerint nincs olyan cég jelenleg, amelyik sokkal olcsóbb a többihez képest a lízingpiacon, ezért azt érdemes választani, amelyik akció keretein belül éppen elengedi a szerződéshez köthető díjak egy részét, vagy egészét, ezzel spórolhatunk néhány tízezer forintot.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Másik szempont lehet, ha egy adott kereskedő kapcsolatban áll egy finanszírozóval, mivel ilyenkor kedvezőbb ajánlatokkal találkozhatunk (pl: magánszemélyek számára is igénybe vehető flottakedvezmény) ahhoz képest, mintha csak besétálunk az ajtón. A fenti táblázatban példaként egy 2009 májusi évjáratú, kétmillió forintos autót veszünk, 50 százalékos önrésszel (egymillió forint kölcsön), 60 hónapos futamidő alatt kifizetve.
Jelenleg úgy tűnik, hogy az emberek többségének jóval kedvezőbb feltételekkel rendelkezik a lízing az alacsony törlesztőrészletek és az alacsonyabb önerő miatt. Van azonban néhány kivétel, amikor mégis a hitel a jobb választás számunkra.
Az első ilyen kivétel, ha valamilyen okból lényeges, hogy mi lehessünk az autónk tulajdonosa. Ebben az esetben a hitel a legjobb választás.
Akkor is a hitel a megfelelő nekünk, ha a szerződés után nem sokkal lezárnánk a szerződést, vagy előtörlesztenénk, mivel így megúszhatjuk azokat a magas díjakat, amiket ilyen esetben a lízinszerződés esetén ki kell fizetni.
A jelenlegi kamatok alacsonyak, ezért aki autóvásárláson töri a fejét, annak most érdemes belevágnia a kedvező finanszírozási lehetőségek miatt. Ez persze csak akkor igaz, ha biztos benne, hogy a futamidő végéig fizetni tudja a kölcsönt.