Pénzcentrum • 2013. augusztus 26. 15:32
Az MNB szakértői, Balog Ádám és Nagy Márton szerint "fontos átgondolni az árfolyamgát működését", és nem rejtik véka alá, hogy ezt a rögzített árfolyam fölötti rész eddiginél jóval bőkezűbb, akár teljes elengedésével képzelik el. Szerintük ez évi 30-40 milliárd forintos költséggel járna.
A cikk először is ismerteti az árfolyamgát során eddig elért eredményeket, amelyeket a Portfolio.hu korábbi cikkeiben már összefoglalt. Megjegyzik a szerzők, hogy az árfolyamgát rendszerében öt évig megszűnik az árfolyamkockázat, a törlesztőrészlet 25%-kal alacsonyabb a piaci árfolyamon elszámoltnál, a gyűjtőszámla-hitel pedig megfelel egy később törlesztendő, áthidaló forintkölcsönnek a rögzített árfolyam feletti kamattörlesztés banki és állami elengedése mellett. A cikk későbbi részéből kiderül, a rögzített árfolyam fölötti tőkerész teljes elengedését, vagyis a gyűjtőszámla-hitel kiküszöbölését is elképzelhetőnek tartják a szerzők.
2013 júniusáig 153 800 hitelszerződés került be a programba 1252 milliárd forintnyi hitelállománnyal, ami a jogosult hitelszerződések 37%-a, az állománynak pedig közel 51%-a. 257 600 ügyfél kimaradt eddig a programból, amit az alábbi fő tényezőkkel magyaráznak a jegybanki szerzők: 1. A kimaradók esetében kisebb a hitelméret, ami alapján valószínűleg kisebb a hátralévő futamidő is, így az adósságtehertől való gyors megszabadulás a cél. 2. A rendszert sokan bonyolultnak találták, és elriasztotta őket, hogy öt év után hirtelen megemelkedik a törlesztőrészlet, 3. néhány adós pedig arra számíthat, hogy még kedvezőbb adósmentő konstrukciót alakít ki a kormány. "Éppen ezért fontos átgondolni az árfolyamgát működését" - véli Balog Ádám és Nagy Márton.
Az MNB "javaslata"
Bár a cikk nem
nevezi meg, hogy az MNB javaslatáról van szó, megállapítja: valószínűleg
segítené az adósokat az árfolyamveszteségekben történő nagyobb
tehermegosztás, ami:
- egyrészt az öt éves könnyített időszak - akár a futamidő végéig történő - meghosszabbításával,
- másrészt a 180 forintos svájci frank feletti tőkerész bizonyos mértékű elengedésével képzelhető el.
Minél
nagyobb a tőkerészben az elengedés mértéke, annál kisebb a
gyűjtőszámlán felhalmozódó hitel és ezáltal a későbbi törlesztőrészlet
is. Amennyiben a rögzített árfolyam feletti teljes részt elengednék, az
nem jelentene azonnali forintosítást, de a törlesztőrészletek
forintosításával lenne egyenértékű. Ennek költségét a mostani árfolyamon
számolva a jövőben évi 30-40 milliárd forintra becsülik.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)