Pénzcentrum • 2012. december 11. 15:02
A Diákhitel2 alapvetően egy olcsó formája a tandíj finanszírozásának. A fix 2 százalékos kamat ellenére mégis milliós terheket jelent a hallgatók számára az egyetem elvégzése után, amit jövedelmük és a felhalmozott tatozás függvényében kell megfizetniük.
A Diákhiel2 olcsó formája a tandíj finanszírozására mindazoknak, akik kiszorulnak az állami támogatásból. Azt is látni kell viszont, hogy minél többen kényszerülnek élni a lehetőséggel, annál nagyobb terhet vállal magára a költségvetés. A diákok is hatalmas tartozással kezdik életüket, amit havi szinten 14-20 ezer forintosával törleszthetnek.
Mit fizet az állam?
...
Emellett lesznek szakmacsoportok, akik "külön ajánlatot kapnak" majd a kormánytól - jelezte Balog Zoltán, aki előzetesen nem részletezte a tervezett változásokat.
Évi 9 százalékban állapította meg a kötött felhasználású Diákhitel2 kamatát a Diákhitel Központ Zrt. a 2012. október 15. - 2012. december 31. közötti időszakra vonatkozóan. Ezt igénybe vevő hallgatók számára felszámított kamatláb 2%, az ezen felüli kamatrészt az Állam kamattámogatás formájában fizeti meg.
A jelenlegi tervek szerint 20 000 diákkal több igényelheti majd jövőre a konstrukciót, ami a költségvetés számára jelenthet terhet. Ennek korlátot csak a lakosság hitelellenessége szabhat, az idei első félévben is csupán 4 950 hallgatónak kezdte meg a folyósítást a Diákhitel Központ Zrt. Ez a szám rendkívül alacsonynak tekinthető, különösen annak a fényében, hogy közel 30 ezer önköltséges hallgató kezdte meg a tanévet idén.Ez a fajta hitelellenesség sokakat akár a felsőoktatás megkezdésében is meggátolhat.
Az önköltséges hallgatók számára a Diákhitel2 olyannyira kedvező, hogy annak felvétele még akkor is racionális, ha nem terheli meg különösebben a családi költségvetést a tandíj befizetése. Errő korábbi elemzésünkben is olvashatsz. Katt: Kaszálj te is a Diákhitel2-vel!
Kaszálj te is a Diákhitel2-vel!
Mit jelent a családoknak a Diákhitel2
Azoknak a családoknak a gyerekei, akik nem tudják önerőből finanszírozni képzésüket mindenképp hitelre szorulnak, ha szeretnék megkezdeni felsőfokú tanulmányaikat. A piaci hitelekhez képest a Diákhitel2 sokkal kedvezőbb, de így is óriási teher a tanulmányok befejeztével. Fontos megállapítani, hogy mekkora összeget kell visszafizetniük a diákoknakaz iskola végeztével. Számításaink szerint egy átlagosnak nevezhető díjú képzés eseté - példánkban a Corvinus gazdasági képzését vettük alapul, melynek szemeszterenkénti költsége 215 ezer forint - a teljes tartozás akár 2 millió 255 ezer forint 5 év alatt és 1 millió 326 ezer 3 év alatt.
A képzés hosszától függően tehát nagy eltérések lehetnek a végső tartozás mértékét illetően. Egyre többen morzsolódhatnak le az első három év után, hiszen ekkor a kamatos kamatok miatt hatványozottan nő tartozásuk. A tandíj nagyságától és a tanulmányok hosszától függően eltérő nagyságú tartozás halmozódhat fel. Ezt eltérően a szabadon felhasználható Diákhitel1-től nem csak a fizetés mértékétől függ, hanem a tartozás nagyságától is.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A törlesztés harmadik évétől a törlesztőrészlet kiszámításának alapja főszabályként a két évvel azelőtti jövedelem a tartozástól függő százaléka, mely százalékot az alábbi táblázat adja meg.
- 1 000 000 Ft | 4% | |
1 000 001 Ft | - 2 000 000 Ft | 5% |
2 000 001 Ft | - 3 000 000 Ft | 7% |
3 000 001 Ft | - 4 000 000 Ft | 9% |
4 000 001 Ft | - | 11% |
Az első két évben könnyítésképp a minimálbér megfelelő százaléka. A fenti példánk esetén tehát a fizetés 5, illetve 7 százaléka lehet a törlesztőrészlete a Diákhitel2-nek. Fontos megjegyezni, hogy előtörleszteni ingyen lehet a teljes futamidő alatt.
A KSH adatai szerint a pénzügyi szektorban átlagosan 425 ezer forintot lehet bruttóban keresni, ennek nettó értéke 278 375 forint családi kedvezmények nélkül. A törlesztőrészlet 14 ezer forinttól 20 ezer forintig terjedhet a példánk esetén.
Érdemes állami alkalmazottnak lenni?
A példánk szerint 14-20 ezer forintos törlesztőrészletet fizetne ki az állam a közalkalmazottaknak. A KSH adatait tanulmányozva jól látható, hogy a versenyképes diplomával rendelkezők aligha adhatnak fel ekkora kedvezményért közel 200 ezer forinttal magasabb jövedelmet.
A közszférás átlag bér 210 ezer forint, ennél 28 ezer forinttal magasabb a versenyszférás átlag, ami nem csak diplomásokat tartalmaz. Egy konkrét példán könnyebb megérteni a különbséget. Egy informatikus ma Magyarországon 384 ezer forintot is kereshet a vállalkozásoknál, míg tanárként csak 188 ezerre számíthat. Aligha fog feladni 196 ezer forintos bértöbbletet 14-20 ezer forintos kedvezményért.