Egy hete lehet élni a végtörlesztés lehetőségével, egyes szakértői becslések szerint közel 200 ezren fognak így tenni december 30-áig. A legtöbben új forinthitel felvételével akarják rendezni tartozásukat. Csakhogy kamatemelésektől és a hitelezés teljes leállításától volt hangos az elmúlt hét. Lássuk, milyen most a felhozatal!
A végtörlesztés csak a deviza alapú hiteleseknek szól. A törvény szerint a devizahitelesek - azok, akiknek kölcsöne devizában került kiutalásra és devizában is törlesztenek - nem jogosultak az árfolyamfixált értéken végtörleszteni. Azon építkezők egy részét is kizárják a végtörlesztésből, akik több részletben kérték a kölcsönösszeg kifolyósítását, hiába érkezett meg a hitel nagy része 180 forintos frank vagy 250-es euró árfolyam alatt, ha akár egy forint is ezen értékek fölötti árfolyamon került az adós kezébe, az már nem jogosult a végtörlesztésre. A bankok nem mérlegelik az átlagos árfolyamot.
A bankok reakciói nem kecsegtetnek senkit
Az egyik legcifrább történet kerekedett ki a Volksbank lépéséből. A bank az összeállításunkban előkelő helyen szerepel a forinthitelt nyújtók táborában (THM tekintetében), de saját végtörlesztő ügyfeleivel egy szerződést kiegészítést íratott alá. Ennek értelmében az ügyfeleivel fizettette volna vissza saját veszteséget abban az esetben, ha a bíróság elkaszálná a végtörlesztésről szóló törvényt. Jelenleg úgy tudjuk, mindenféle kitétel nélkül nyújt forinthitelt a Volksbank, az aktuális THM 9,74 százalék.
Az alábbi táblázatból jól láthatjuk: a jelenlegi árfolyamszinteken - kevés kivételtől eltekintve - érdemes ilyen THM mellett forinthitelre váltani. A piros cellák jelzik azokat az eseteket, amikor már nem éri ezt megtenni 240 forintos frank árfolyam esetén (magasabb árfolyamon bővül azon hitelek köre, melyeket érdemes kiváltani). Például, amennyiben a tartozásunk hátralévő futamideje 240 hónap és a devizahitelünk THM értéke 5 százalék, akkor 8 százalékos törlesztőrészlet növekedéssel számolhatunk a forinthitel révén, így egy ilyen hitelt jelen helyzetben nem érdemes végtörleszteni.

A végtörlesztők között valószínűleg túlnyomó részben lesznek a frankhitelesek, mivel az árfolyamváltozás kevésbé volt jelentős az euró esetében, az ebben a devizában eladósodottak száma is kisebb. A következő táblázatban az euróhitelek láthatók - számukra kevesebb esetben érheti meg a forinthitelre váltás.

A CIB Bank még nem döntötte el, kíván-e más bankok, vagy akár saját ügyfeleinek forinthitelt nyújtani végtörlesztéshez, tájékoztatásuk szerint október közepéig kivárnak a döntéssel. A bank még mindig 9,81 százalékos THM-mel hirdeti lakáscélú hitelét, ami nem valószínű, hogy így marad. Az UniCredit Bankot hiába hívtuk fel. Ők nem nyújtanak jelzáloghitelt végtörlesztéshez sem saját, sem devizahiteleseknek. Az ügyintéző elmondta: "az erre vonatkozó termékük még kidolgozás alatt áll". Arra a kérdésünkre, hogy ez mikor készül el, nem tudtak válaszolni.
Már írtunk a Pannon Takarékbank 10,71 százalék THM mellett nyújtott kifejezetten hitelkiváltóknak szánt hiteléről. Akkor még "édeskevésnek" neveztük az ajánlatot, amit utólag meg is bántunk. Mára 11,43 százalékra emelte a hitel árát a bank.
A K&H reakciójáról is beszámoltunk, a bank hivatalos kommunikációjában is kifejti, saját ügyfeleinek nem nyújt jelzáloghitelt. A Budapest Bank kamatemeléssel reagált a végtörlesztésre, jelenleg 11,52 százalékos THM-mel kínálja hitelét, ami jóval magasabb, mint ami egy hónapja volt. Az ügyintézővel folytatott beszélgetés során kényesen kerülték a hitelből való végtörlesztés lehetőségét, csak direkt kérdésre tudhattuk meg, van lehetőség erre.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A telefonos megkeresésünkre a Magnet Bank arról tájékoztatott, hogy a drágább, szabad felhasználású hitelből van lehetőség végtörlesztő hitel felvételére. A 11,99 százalékos THM-mel viszont nem lesznek a verseny élvonalában, annak ellenére, hogy devizahitelesek hiányában kevés veszteni valója lenne a banknak.
Az Erste és az OTP bankok kamatemeléseiről is írtunk már, mindkét bank óriási léptékben emelte meg a hitelek költségeit. Az alábbi táblázatban jól látjuk, hogy kinek éri meg az OTP-hez menni hitelért 240-es frank árfolyam mellett. Kevesen lehetnek:

Elsőként lépett az MKB a teljes hitelbefagyasztók táborába. Cikkünk megjelenése után a bank arról tájékoztatott a Pénzcentrum.hu-t, hogy a kölcsönnyújtás felfüggesztése csak egy technikai hibának volt köszönhető. A Portfolio.hu hitelezéssel kapcsolatos kérdésére is azt válaszolták minden esetben egyedileg mérlegelik a hitelkérelmeket. Az egyedi mérlegelések révén a bank a táblázatban szereplő standard kamat mértékéből - ügyfélminősítéstől függően - 0 - 2,95 százalékig terjedő kedvezményt adhat.

>> Végtörlesztő kalkulátor!! <<


Úgy kellett már ez a pénz a városoknak, mint egy falat kenyér: gigatámogatást kap rengeteg település
Az OTP Bank az előző uniós ciklus kezdete óta közel 400 önkormányzati fejlesztéshez nyújtott kiegészítő forrást.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


