Pénzcentrum • 2011. szeptember 23. 15:19
Várhatóan jövő héten lép hatályba a deviza alapú jelzáloghitelek kedvezményes árfolyamon való végtörlesztéséről szóló jogszabály, nem véletlen tehát, hogy a nagybankok nem álltak még elő az új helyzetre szabott, hitelkiváltást segítő forinthitel-termékükkel. A Portfolio.hu írása szerint a Pannon Takarék Bank lett ez első hitelintézet, mely előrukkolt devizahitelt kiváltó konstrukciójával. Nézzük meg mire elég most ez?
A Portfolio.hu úgy tudja, mindezidáig egyetlen hitelintézet sem lépett a nyilvánosság elé olyan hiteltermékkel, mely célzottan a devizahitelüket kedvezményes árfolyamon kiváltani szándékozóknak szól. Egy kivétellel: ez a takarékszövetkezetből idén bankká alakult, komáromi székhelyű Pannon Takarék Bank. A hitelintézet saját honlapján és emellett egy rendkívüli gyorsasággal, kifejezetten ebből a célból létrehozott külön oldalon várja a devizahitelesek jelentkezését. Utóbbi részletesen és kimerítően taglalja a végtörlesztéssel kapcsolatos tudnivalókat, a bank hitelkiváltásra szolgáló új forinthiteléről pedig annyit tudunk: THM-je (a figyelembe vett 5 millió forintos hitelösszeg és 20 éves futamidő mellett) 10,71 százalék.
A 10,71 százalékos THM kevés (pontosabban túl sok) az üdvösséghez - mondaná egy nagybank képviselője, igaz, a nagyok között is vannak olyanok, akik még ennél is magasabb THM-mel kínálnak jelenleg forinthitelt. Legutóbbi jelzáloghitel körképünket átfutva látható, hogy találunk jóval kedvezőbb feltételek mellett is forint alapú ingatlanfedezetű hitelt a magyar bankoknál.
Ha a verseny megnyerésére nem is, arra alkalmas lehet egy 10,7 százalékos THM-mel rendelkező forinthitel, hogy a bank mellett döntő ügyfelek számára a jelenlegi viszonyok mellett törlesztőrészlet-csökkenést jelentsen. Gyorsan ki is számoltuk, milyen arányban csökkenhetnek a törlesztők ezzel a 10,7-es THM-el számolva.
A törlesztőrészlet csökkenést nem csak az új forinthitel THM értéke, de a kiváltásra kerülő devizahitel THM-e, hátralévő futamidő és a várt árfolyam is befolyásolja. Jelenlegi árfolyamszintekkel számolva az alábbi grafikonból jól látszik, hogy már szinte minden időtávon érdemes kiváltani egy 7 százalékosnál magasabb THM értékű frankhitelt, de 10 éves hátralévő futamidő alatt sem sokat kell haboznunk.