MTI • 2011. szeptember 22. 19:31
A végrehajtási eljárásban az ügy értékéhez viszonyítva aránytalanul magas lehet a hitelező jogi képviselőjének és az önálló bírósági végrehajtónak a díja, amelyet az adóssal fizettetnek ki.
Az ombudsman vizsgálatát a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke kezdeményezte, mert úgy vélte, hogy a hitelező jogi képviselőjének munkadíjáról szóló hatályos szabályozás számos rendelkezése hátrányosan érinti az adóst, és jogcímet szolgáltat a pénzintézeteknek arra, hogy tőle minél nagyobb összeget követelhessenek - olvasható az Országgyűlési Biztos Hivatalának közleményében.
Megállapításai nyomán azután Szabó Máté ombudsman hivatalból megvizsgálta azt is, milyen módon számítják ki a végrehajtási eljárás másik résztvevője, az önálló bírósági végrehajtó díjazását. A végeredmény: a két szereplő egy 10 milliós tartozás behajtásáért összesen akár több mint 2 millió 230 ezer forintot is felszámolhat.
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa ezzel kapcsolatban felidézte a törvényes lehetőségeket: vagy a jogszabály alapján kell kiszámolni, vagy a végrehajtást kérő és az ő jogi képviseletét ellátó jogtanácsos, ügyvéd megállapodása szerint lehet megállapítani a jogi képviselő díját, amelyet ő sikeres behajtás esetén kap meg.
A bankok többsége a rendeletben szereplő, a tartozás nagyságától függő díjtételt alkalmazza. Ez nem tesz különbséget a lakossági hitelek és a vállalati hitelek között. A rendelkezés ugyanakkor lehetővé teszi, hogy a díjat akár adósonként, külön-külön is felszámítsák, azaz ha egy tartozás két adóst érint, akkor a jogi képviselő díja megkétszereződhet.
A jogszabály számítási lehetőségei között számottevő a különbség. Míg a hatályos szabályozás egyik számítási módja alapján 10 milliós tartozásnál, egy adós esetében - általános forgalmi adóval együtt - átlagosan 325 ezer forint volna a jogi képviselő díjazása, egy ugyanekkora tartozás két adósra kivetve már összesen megközelítőleg 650 ezer forint, amely a szintén jogszerűen alkalmazható egyedi megállapodás esetén ennél is magasabb összeget lehet.
Az ombudsman szerint ez még nem minden: az önálló bírósági végrehajtó díját például a rendelet nehezen követhető módon állapítja meg. Van benne munkadíj, készkiadás, behajtási jutalék és külön rendelet szabályozza a végrehajtó kamarát megillető költségátalányt. Egy két adóst együttesen terhelő, 10 millió forint összegű tartozás esetén a sikeres végrehajtáskor körülbelül 1 millió 583 ezer forint jár a végrehajtónak, készkiadások nélkül.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A végszámla egy konkrét ügyben: tízmilliós tartozás sikeres behajtásakor a végrehajtást kérő jogi képviselőjének és a végrehajtónak "járó" összeg együtt körülbelül 2 millió 230 ezer forint volt, és ez az összeg még nem tartalmazza a közjegyzői okiratok hiteles kiadmányainak, illetve a végrehajtási záradék kiállításának a díját, a földhivatali eljárásban fizetendő igazgatási szolgáltatási és néhány más díjat.
Szabó Máté ezért felkérte a közigazgatási és igazságügyi minisztert, módosítsa a hatályos jogszabályt annak érdekében, hogy csökkenjenek a lakossági hitelszerződések végrehajtási eljárásának munkadíjai - áll a közleményben.