Pénzcentrum • 2011. szeptember 8. 21:42
Simor András hitelesekkel kapcsolatos tíz javaslata közül néhány már az Otthonvédelmi Monitoring Bizottság egyeztetésein is szóba került. Ezek közül a kormány a hitelek átlátható és kiszámítható árazására, valamint a pozitív adóslistára tett javaslatokat is támogatja - derült ki Kármán András adó- és pénzügyekért felelős államtitkár mai interjújából, melyet az M1 Ma Reggel című műsorának adott. A tárgyalások a PSZÁF bevonásával folytatódnak. A felügyelet is rendelkezik saját javaslatokkal, sőt egyes nagybankok devizahitelezési gyakorlatával kapcsolatban témavizsgálatot is indított - mondta el Binder István szóvivő.
Mint ismeretes, Simor András jegybankelnök tegnap tízpontos javaslatcsomaggal kereste fel Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert a hitelesek helyzetének javítása érdekében. A csomagban megjelennek olyan felvetések, melyekkel az egyik MNB-alelnök részvételével működő Otthonvédelmi Monitoring Bizottság is foglalkozik - közölte Kármán András. Az államtitkár szerint ezek fő szempontja, miként lehetne átláthatóbbá, kiszámíthatóbbá tenni a hitelek törlesztőrészletének alakulását, csökkentve ezzel az ügyfelek kiszolgáltatottságát. Kármán szerint az alap probléma, hogy nincs definiálva, milyen referenciakamatot követve változhatnak az ügyfélnek felszámított kamatok. Kiemelte a hitelkiváltások esetét, ahol növelni lehetne a bankok közötti versenyt.
Elemzésünk és az MNB 2010-ben megfogalmazott javaslai:Na ezért szállt el úgy a devizahitelek kamata
Korai lenne még arról beszélni, szükség van-e jogszabályi változásokra ez ügyben, mindenesetre folynak az egyeztetések - mondta Kármán. Szavai szerint nagyon hiányzik egy pozitív adóslista is (melyre egyébként a Magyar Nemzeti Bank már korábban javaslatot tett, és kötelező formában a bankok döntő többsége is támogatja - a szerk.). Kármán szerint e lista hiánya megakadályozza, hogy a jó fizetőképességgel rendelkező ügyfelek kedvezőbb feltételekkel jussanak hitelhez.
Az MNB a fentieken túl más javaslatokat is tett, ezek azonban egyelőre nem nyilvánosak. Kármán beszámolója szerint mindenesetre Matolcsy György és Simor András egyetértett abban, hogy a PSZÁF bevonásával folytassák az egyeztetéseket. Így jövő héten már Szász Károly felügyeleti elnök is részt vehet ezeken. Utóbbi a Heti Válasz eheti számának adott interjújában szintén letette a voksát a referencia kamathoz kötött, illetve fix kamatozású hitelek mellett, nem derült ki azonban, ez a már meglévő hitelekre is vonatkozna, vagy csak az újakra.
Binder István, a PSZÁF szóvivője a Portfolio.hu-nak elmondta: az a PSZÁF szerint sem működhet, hogy a már kifizetett törlesztőrészleteket visszamenőleg módostsák egy referenciakamat szerinti kamatozásnak megfelelően, az viszont még eldöntendő kérdés, csak a jövőben megkötendő hitelszerződésekre, vagy a már meglévő devizahitelek jövőbeni törlesztőrészleteire is alkalmazzák-e majd az új feltételeket. Mint ahogy az is, az új szabályozás milyen jogszabályban ölthet testet, és miként befolyásolja a már megkötött polgári jogi (hitel-) szerződéseket.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az öt legnagyobb lakossági devizahitel-portfólióval rendelkező banknál (a Portfolio.hu számításai szerint ez az OTP, a K&H, az Erste Bank, a CIB Bank és a Raiffeisen lehet) szeptember elején témavizsgálatot indított a PSZÁF - mondta el Binder. Szavai szerint ebben a hitelek törlesztőrészleteinek megállapításával, az előtörlesztési gyakorlattal, az ügyfelek tájékoztatásával, illetve a devizahitelek általános szerződési feltételeinek betartásával kapcsolatos gyakorlatot is áttekintik, sőt egyedi ügyfélaktákba is betekinthetnek. E témavizsgálat mellett a PSZÁF más tevékenységeivel is tovább erősíti fogyasztóvédelmi szerepét. Ezek között Binder megemlítette, hogy a tavalyiak után a közeljövőben két-három újabb ügyben is közérdekű igényérvényesítési (polgári peres) eljárást indít egyes pénzügyi szervezetekkel szemben a PSZÁF.